Δεν γνωρίζω κανένα λαό που να πλούτισε ύστερα από νίκη σ’ έναν πόλεμο. Voltaire, 1694-1778, Γάλλος φιλόσοφος & συγγραφέας

«Με το… δεξί» στο Κόπα Αμέρικα Ουρουγουάη και ΗΠΑ

24 Ιουνίου, 2024

Νικηφόρα άρχισε η Ουρουγουάη τις υποχρεώσεις της στο Κόπα Αμέρικα, καθώς επιβλήθηκε 3-1 του Παναμά στο πρώτο παιχνίδι της για τον 3ο όμιλο της διοργάνωσης, το οποίο διεξήχθη στο Μαϊάμι. Η «τσελέστε» άνοιξε το σκορ στο “Hard Rock Stadium” με το γκολ του Μαξιμιλιάνο Αραούχο στο 15ο λεπτό, ενώ διπλασίασε τα τέρματά της με τον Ντάργουιν Νούνιες στο 85΄. Η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα πέτυχε και τρίτο γκολ, με τον Ματίας Βίνια, στις καθυστερήσεις (90+2΄), για να μειώσει ο Παναμάς με τον Μάικλ Μουρίγιο στο τελικό 3-1 στο 90+4΄.

Στο μεταξύ, στην αναμέτρηση που «άνοιξε την αυλαία» στον 3ο όμιλο, η -διοργανώτρια του Κόπα Αμέρικα- ομάδα των Ηνωμένων Πολιτειών επικράτησε 2-0 της Βολιβίας στη συνάντηση που πραγματοποιήθηκε στο Άρλινγκτον του Τέξας. Ο Κρίστιαν Πούλισικ βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο 3ο λεπτό και σημείωσε το… γρηγορότερο γκολ των ΗΠΑ στην ιστορία του Κόπα Αμέρικα, ενώ στο 44΄ ο εξτρέμ της Μίλαν έδωσε την ασίστ στον Φολαρίν Μπαλογκούν για το 2-0, το οποίο παρέμεινε ως το τέλος, μολονότι οι Αμερικανοί έχασαν στο β΄ μέρος ευκαιρίες για να ανεβάσουν ακόμη περισσότερο τον δείκτη του σκορ.