Αν η ιστορία των τελευταίων ετών μας διδάσκει κάτι είναι ότι η ειρήνη δεν είναι επακόλουθο του αφοπλισμού, ο αφοπλισμός είναι επακόλουθο της ειρήνης - Bernard Baruch

Με «περίπατο» στους «16» του FA Cup η Μπλάκμπερν

29 Ιανουαρίου, 2024

Για 31 λεπτά η Ρέξαμ (ομάδα της 2ης κατηγορίας) έκανε την έκπληξη στο «Ίγουντ Παρκ» έχοντας το προβάδισμα επί της Μπλάκμπερν (Championship) με το γκολ του Κάνον από το 19΄. Οι γηπεδούχοι, όμως, «πάτησαν γκάζι» και πριν κλείσει το ημίχρονο είχαν φέρει τα πάνω κάτω με δύο γκολ του Ζμόντικς (32΄, 45΄+1) κι ένα του Γκάλαχερ (34΄).

Με το τελικό 4-1 (σκόραρε ο Τρόνσταντ στο 59΄) η ομάδα του Γιον Νταλ Τόμασον εξασφάλισε άνετα το «εισιτήριο» για τους «16» του Κυπέλλου Αγγλίας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων για τον 4ο γύρο (φάση των «32») του Κυπέλλου Αγγλίας έχουν ως εξής:

Μπόρνμουθ-Σουόνσι                  5-0
Μπρίστολ Σίτι-Νότιγχαμ Φόρεστ      0-0
Σέφιλντ Γουένσντεϊ-Κόβεντρι        1-1
Τσέλσι-Άστον Βίλα                  0-0
Τότεναμ-Μάντσεστερ Σίτι            0-1
Ίπσουιτς-Μέιντστοουν Γιουν.        1-2
Λέστερ-Μπέρμιγχαμ                  3-0
Λιντς-Πλίμουθ                      1-1