Δεν πρέπει να καταστρέφουμε αυτά που έχουμε και να επιθυμούμε αυτά που δεν έχουμε, αλλά να θυμόμαστε πως ό,τι έχουμε ήταν αυτό που κάποτε ευχόμασταν. Επίκουρος, 341-270, π.Χ., Αρχαίος φιλόσοφος

Με buzzer beater του Τσόμποτ ελπίζει η Ουγγαρία. Αποκλείστηκε η Σκωτία

24 Ιουνίου, 2024

«Ζωντανή» παρέμεινε στην υπόθεση πρόκριση η Ουγγαρία, που επικράτησε με 1-0 της Σκωτίας στις καθυστερήσεις σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική του 1ου ομίλου που διεξήχθη στη Στουτγκάρδη. Οι Ούγγροι έφτασαν έτσι τους τρεις βαθμούς στον όμιλο και διατηρούν ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση ως καλύτεροι τρίτοι. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τσόμποτ.

Πολύ λίγα πράγματα στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο καθώς οι δύο ομάδες έπαιζαν σκληρά χωρίς ιδιαίτερες φάσεις.

Η μοναδική καλή ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο ήταν για τους Ούγγρους, όταν ο Σόμποσλαϊ εκτέλεσε φάουλ, ο Όρμπαν έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι και να καταλήγει άουτ.

Η Ουγγαρία είχε τα ηνία του αγώνα και στο δεύτερο ημίχρονο και έχασε ευκαιρία στο 49΄ ίταν ο Μπόλα σέντραρε από τα δεξιά, ο Σαλάι επιχείρησε το σουτ αλλά ο Γκαν μπλόκαρε εύκολα.

Η πρώτη τελική των Σκωτσέζων ήρθε στο 53΄ όταν ο Άνταμς έκανε την κούρσα από τα αριστερά, αλλά στο σουτ που επιχείρησε, η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 68ο λεπτό πάγωσαν οι θεατές του αγώνα καθώς ο Μπαρνάμπας Βάργκα τραυματίστηκε στο κεφάλι μετά από σύγκρουση που είχε στον αέρα με τον Γκαν.

Ο Ούγγρος παίκτης έμεινε στον αγωνιστικό χώρο αναίσθητος και όλοι οι συμπαίκτες του έτρεξαν για να τον καλύψουν με πανί. Μετά από λίγα λεπτά αποχώρησε με το φορείο καλυμμένο και όλο τον κόσμο να τον χειροκροτεί.

Η Ουγγαρία είχε νέο δοκάρι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων σε σουτ του Τσόμποτ, που είχε περάσει στην αναμέτρηση λίγα λεπτά νωρίτερα.

Ο Τσόμποτ έμελλε να είναι ο «σωτήρας» της Ουγγαρίας καθώς στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων έφυγε στην κόντρα, μετά από κόρνερ των Σκωτσέζων, και με σουτ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Διαιτητής: Φακούντο Τέλο (Αργεντινή)

Κίτρινες: ΜακΤόμινεϊ – Στάιλς, Ορμπάν, Σάφερ, Κλέινσχεϊσλερ, Τσόμποτ

Οι ενδεκάδες:

Σκωτία (Στιβ Κλαρκ): Γκαν, Χέντρι, Χάνλεϊ, ΜακΚένα, Ράλστον (83΄ ΜακΛίν), Γκίλμορ, ΜακΓκρέγκορ, Ρόμπερτσον (89΄ Μόργκαν), ΜακΓκιν (76΄ Άρμστρονγκ), ΜακΤόμινεϊ, Άνταμς (76΄ Σάνκλαντ)

Ουγγαρία (Μάρκο Ρόσι): Γκουλάτσι, Μπότκα, Ορμπάν, Νταρντάι (74΄ Α. Σαλάι), Μπόλα (86΄ Τσόμποτ), Στάιλς (61΄ Α. Νάγκι), Σάφερ, Κέρκεζ (86΄ Ζ. Νάγκι), Ρ. Σάλαϊ, Βάργκα (74΄ Άνταμ), Σόμποσλαϊ