Η μόνη διαφορά μεταξύ Δημοκρατικών και των Ρεπουμπλικάνων είναι ότι οι Δημοκρατικοί αφήνουν στους φτωχούς να είναι διεφθαρμένοι κι αυτοί. Oscar Levant, 1906-1972, Αμερικανός πιανίστας

Με ανατροπή η Λιλ, 2-1 την Τουλούζ

5 Οκτωβρίου, 2024

Με… κεκτημένη ταχύτητα από την τεράστια νίκη που πέτυχε μεσοβδόμαδα επί της Ρεάλ Μαδρίτης στην 2η αγωνιστική της League Phase του Champions League, η Λιλ έκανε την ανατροπή στην έδρα της απέναντι στην Τουλούζ και με το τελικό 2-1 ανέβηκε ακόμη πιο ψηλά στη βαθμολογία της Ligue 1.

Ο Ολλανδός αμυντικός Μίτσελ Μπάκερ μπήκε στο ματς στο 67′ και πέντε λεπτά μετά «υπέγραψε» την ανατροπή των «Λιλουά» με το γκολ που σημείωσε από ασίστ του Μπουαντί, ο οποίος επίσης είχε περάσει ως αλλαγή στο 46ο λεπτό.

Ο ιστορικός διασυρμός από τη Νις (8-0) πριν από δύο εβδομάδες (20/9) μάλλον λειτούργησε θετικά στη Σεντ Ετιέν. Ακολούθησε για τους «στεφανουά» το εκτός έδρας 2-2 με τη Ναντ, ενώ βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 και σήμερα στο δεύτερο χρονικά ματς της 7ης αγωνιστικής επιβλήθηκαν 3-1 στο «Ζοφρουά Γκισάρ» της Οσέρ παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Απόλυτος πρωταγωνιστής του ματς ήταν ο 23χρονος Γεωργιανός επιθετικός, Ζούρικο Νταβιτασβίλι, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ από ασίστ των Πετρό, Σισοκό στο ξεκίνημα των δύο ημιχρόνων και του Στασίν στο φινάλε, «καθαρίζοντας» το παιχνίδι. Η Οσέρ δεν «παραδόθηκε» μετά το δεύτερο γκολ που δέχτηκε, μείωσε σε 2-1, ωστόσο, δεν βρήκε τον τρόπο να σταματήσει τον Νταβιτασβίλι και το πλήρωσε, μη καταφέροντας να δώσει συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα μετά το εντός έδρας 3-0 επί της Μπρεστ, μία εβδομάδα νωρίτερα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 7ης αγωνιστικής και η βαθμολογία στη Ligue 1 έχουν ως εξής:

Μαρσέιγ-Ανζέ               1-1