Η καλύτερη δημοκρατία είναι εκείνη, όπου στους κακούς δεν επιτρέπεται να παίρνουν την εξουσία και στους καλούς δεν επιτρέπεται ν΄ αρνούνται τη διακυβέρνηση του τόπου τους. Πιττακός ο Μυτιληναίος, 650-570 π.Χ. Ένας από τους 7 σοφούς της Αρχ. Ελλάδας

«Ματσάρα» με νικήτρια την Κίνα (3-2 τις ΗΠΑ)

29 Ιουλίου, 2024

Η Κίνα έκανε τη μεγάλη έκπληξη επικρατώντας των ΗΠΑ με 3-2 σετ μετά από ένα συναρπαστικό ματς -διαφήμιση του βόλεϊ- στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του Α’ ομίλου στο Ολυμπιακό τουρνουά βόλεϊ γυναικών των Αγώνων του Παρισιού, κι έβαλε τις βάσεις για την πρόκρισή της στην προημιτελική φάση. Με απόλυτη πρωταγωνίστρια της πανύψηλη αριστερόχειρα διαγώνιο Γίνγκινγκ Λι (26π.) που έκανε… πάρτι στο τάι-μπρέικ, οι Κινέζες «αντέδρασαν» μετά την ισοφάριση των Αμερικανίδων (από 0-2 σε 2-2) και πήραν μία πολύτιμη πρώτη νίκη στο τουρνουά.

Τα σετ: 20-25, 19-25, 25-17, 25-20, 13-15

Η Κίνα μπήκε πολύ «δυνατά» στα δύο πρώτα σετ και με αιχμές του δόρατος τις Γίνγκινγκ Λι και Τινγκ Ζου πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό, ξεκινώντας με 2-0 (25-20, 25-19). Οι ΗΠΑ απάντησαν και με κύριο «όπλο» τους τις επιθέσεις της εντυπωσιακής Άντρεα Ντιούς (29π.) κατάφεραν να ανατρέψουν τα δεδομένα, «γυρίζοντας» με τρομερό σερί 8-1 το τέταρτο σετ από το 10-13, σε 18-14 κι οδήγησαν τον αγώνα στο τάι-μπρέικ.

Εκεί οι Κινέζες ήταν πολύ πιο συγκεντρωμένες στις επιθέσεις τους και με τη Γίνγκινγκ Λι να κυριαρχεί πήραν προβάδισμα τριών πόντων (11-14), το οποίο τις οδήγησε στη νίκη χάρις στον τελευταίο πόντο της Τινγκ Ζου, παρά την ύστατη προσπάθεια απ’ την πλευρά των ΗΠΑ που μείωσαν σε 13-14.