Η Μεγάλη Βρετανία έχει χάσει μια αυτοκρατορία, αλλά ακόμα δεν έχει βρει ένα ρόλο. Dean Acheson, 1893-1971, Αμερικανός πολιτικός

Κολύμβηση (6η ημέρα): Η βραδιά των «οράνιε»

16 Φεβρουαρίου, 2024

Αρωμα… Ολλανδίας είχε η 6η ημέρα των αγωνισμάτων κολύμβησης στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα υγρού στίβου της Ντόχα, με τη Μάριτ Στεενμπέργκεν και την Τες Σάουτεν να κατακτούν το χρυσό μετάλλιο στα 100μ. ελεύθερο και στα 200μ. πρόσθιο αντίστοιχα, ενώ τον παγκόσμιο τίτλο «άγγιξε» και ο Κάσπαρ Κορμπέου, που ηττήθηκε στα τελευταία μέτρα του τελικού των 200μ. πρόσθιο από τον Κινέζο Ζιχάο Ντονγκ.

Η Μάριτ Στεενμπέργκεν ήταν η νικήτρια στη μονομαχία με τη Σιομπάν Χόγκι στα 100μ. ελεύθερο και πανηγύρισε τον πρώτο (ατομικό) παγκόσμιο τίτλο της καριέρας της. Η Ολλανδή κολυμβήτρια κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 52.26, έναντι 52.56 της πρωταθλήτριας από το Χονγκ Κονγκ, που για δεύτερη σερί διοργάνωση αρκέστηκε στο ασημένιο μετάλλιο (πέρυσι είχε χάσει από την Αυστραλή Μόλι Ο΄Κάλαχαν, με τη Στεενμπέργκεν τότε να είναι τρίτη). Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε η Σέινα Τζακ από την Αυστραλία με 52.83. Η Στεενμπέργκεν έγινε η δεύτερη κολυμβήτρια από την Ολλανδία που αναδεικνύεται πρωταθλήτρια κόσμου στα 100μ. ελεύθερο, μετά τη θρυλική Ινγκε Ντε Μπρούιν, που είχε κερδίσει το αγώνισμα το 2001.

Ο τελικός των 200μ. πρόσθιο εξελίχθηκε σε… περίπατο της Τες Σάουτεν, η οποία κυριάρχησε με χαρακτηριστική άνεση και τερμάτισε στο εντυπωσιακό 2:19.81, για να χαρίσει στη χώρα της το πρώτο χρυσό στο συγκεκριμένο αγώνισμα στην ιστορία των Παγκοσμίων Πρωταθλημάτων. Η Αμερικανίδα Κέιτ Ντάγκλας ήταν δεύτερη -όπως και πέρυσι στη Φουκουόκα- με 2:20.91, ενώ η Καναδή Σϊντνεϊ Πίκρεμ με 2:22.94 κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, όπως το 2019 στη Γκουανγκζού.

Μπορεί ο μεγάλος πρωταγωνιστής του περσινού Παγκοσμίου Πρωταθλήματος, Χαϊγιάνγκ Τσιν, να απουσιάζει από τη φετινή διοργάνωση, ο τίτλος στα 200μ. πρόσθιο όμως παρέμεινε σε κινεζικά χέρια. Ο Ζιχάο Ντονγκ με ένα απίθανο τελευταίο 50άρι ανέβηκε από την έκτη θέση στη δεύτερη και στο φινάλε ξεπέρασε και τον Ολλανδό Κάσπαρ Κορμπέου (που είχε ξεφύγει πολύ στα 3/4 της κούρσας), για να πάρει το χρυσό μετάλλιο με 2:07.94. Ο Κορμπέου με 2:08.24 αρκέστηκε στο ασημένιο, που πάντως είναι το πρώτο μετάλλιο της Ολλανδίας στο αγώνισμα σε επίπεδο Παγκοσμίων Πρωταθλημάτων, με τον Αμερικανό Νικ Φινκ (νικητή στα 100μ.) να συμπληρώνει το βάθρο με 2:08.85.

Τριάντα χρόνια μετά τον σπουδαίο Μάρτιν Λόπεθ-Θουμπέρο, η Ισπανία έχει ξανά έναν παγκόσμιο πρωταθλητή στην κολύμβηση. Ο Ούγκο Γκονζάλεθ, μετά τη δεύτερη θέση των 100μ. ύπτιο, ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στα 200μ. ύπτιο, το ίδιο αγώνισμα που είχε κερδίσει ο Λόπεθ-Θουμπέρο το 1991 στο Περθ (τρία χρόνια αργότερα ο ίδιος είχε πάρει το χρυσό στα 100μ. κι αυτοί ήταν ως σήμερα οι μοναδικοί τίτλο της Ισπανίας σε ανδρικά αγωνίσματα). Ο Γκονζάλεθ έδωσε μεγάλη μάχη με τον Ρόμαν Μιτιούκοφ και τελικά επικράτησε με 1:55.30, έναντι 1:55.40 του Ελβετού, που ανέβηκε για δεύτερη σερί χρονιά στο βάθρο (πέρυσι ήταν τρίτος). Πρώτη φορά πήρε μετάλλιο σε αυτό το αγώνισμα η Νότια Αφρική, χάρη στον Πίτερ Κέτζε που τερμάτισε τρίτος σε 1:55.99, ενώ ο Απόστολος Σίσκος πραγματοποίησε ακόμη μία καλή εμφάνιση και κατέλαβε την έκτη θέση με 1:56.64, ισοφαρίζοντας το πανελλήνιο ρεκόρ που πέτυχε στον χθεσινό (15/2) προκριματικό.

Η Κίνα πανηγύρισε άλλο ένα χρυσό μετάλλιο σε ομαδικό αγώνισμα (το τρίτο στη διοργάνωση), κερδίζοντας για πρώτη φορά στην ιστορία τους τα 4Χ200μ. ελεύθερο ανδρών με χρόνο 7:01.84. Η Νότια Κορέα ανέβηκε για πρώτη φορά σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο βάθρο ομαδικού αγωνίσματος, εξασφαλίζοντας το ασημένιο μετάλλιο με 7:01.94 και αφήνοντας τρίτες τις ΗΠΑ (7:02.08). Η ελληνική εθνική ομάδα, αποτελούμενη από τους Δημήτρη Μάρκο, Κώστα Εγγλεζάκη, Κωνσταντίνο Στάμου και Ανδρέα Βαζαίο, πραγματοποίησε άλλη μία πολύ καλή εμφάνιση και τερμάτισε έκτη με 7:09.10, βελτιώνοντας το πανελλήνιο ρεκόρ (7:09.90) που είχε σημειώσει το πρωί.

Στους ημιτελικούς της ημέρας, ο Αυστραλός Κάμερον ΜακΙβόι επιβεβαίωσε ότι είναι το ακλόνητο φαβορί για να διατηρήσει τα «σκήπτρα» στα 50μ. ελεύθερο, καθώς ήταν σαφώς ο ταχύτερος με 21.23, έναντι 21.38 του Ουκρανού Βλάντισλαβ Μπούκοφ. Συνεπής για άλλη μία φορά στο… ραντεβού του, ο Κριστιάν Γκολομέεβ πήρε την πέμπτη θέση με 21.72 και εξασφάλισε τη συμμετοχή του στον αυριανό (17/2, 18:09) τελικό για έκτη διαδοχική διοργάνωση.

Αντίθετα, η Αννα Ντουντουνάκη δεν τα κατάφερε να περάσει στον τελικό ων 50μ. πεταλούδα, μένοντας ξανά στην «πικρή» ένατη θέση, αυτή τη φορά μετά από μπαράζ. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ήταν όγδοη με 25.98, μαζί με την Αντζελίνα Κέλερ, και στο μπαράζ που ακολούθησε η Γερμανίδα επικράτησε με 25.79 έναντι 25.97, για να εξασφαλίσει το τελευταίο εισιτήριο για την οκτάδα. Κορυφαία των ημιτελικών ήταν φυσικά η Σουηδή Σάρα Σιέστρεμ (25.08), που οδεύει ολοταχώς προς τον έκτο συνεχόμενο τίτλο της στο αγώνισμα.

Ο Πορτογάλος Ντιόγκο Μάτος Ριμπέιρο, ήδη πρωταθλητής κόσμου στα 50μ. πεταλούδα, ήταν ο κορυφαίος των ημιτελικών στα 100μ. πεταλούδα με 51.30, μόλις τρία εκατοστά του δευτερολέπτου μπροστά από τον Πολωνό Γιάκουμπ Μαγέρσκι (51.33). Η Αμερικανίδα Κλερ Κέρζαν, τέλος, πλησιάζει στο «τρεμπλ» στα αγωνίσματα του υπτίου, καθώς, μετά τις νίκες της σε 50μ. και 100μ., ήταν η μακράν ταχύτερη στα ημιτελικά των 200μ. με 2:07.01.

Τα αποτελέσματα των τελικών της 6ης ημέρας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κολύμβησης της Ντόχα: