Όταν η κοινωνία είναι ανήμπορη να δημιουργήσει κράτος, τότε το κράτος πρέπει να δημιουργήσει κοινωνία. Charles Maurice de Talleyrand, 1754-1838, Γάλλος Υπουργός Εξωτερικών

Κολύμβηση (3η ημέρα): Μετάλλιο για την Ελλάδα ο Χρήστου, δύο χρυσά οι ΗΠΑ

13 Φεβρουαρίου, 2024

Μετά το χρυσό του Αρη Γρηγοριάδη στα 50μ. ύπτιο, το 2005 στο Μόντρεαλ, και το ασημένιο του Κριστιάν Γκολομέεβ στα 50μ. ελεύθερο, το 2019 στη Γκουανγκζού, ο Απόστολος Χρήστου έγινε σήμερα (13/2) στη Ντόχα ο τρίτος Ελληνας κολυμβητής που ανεβαίνει στο βάθρο ενός Παγκοσμίου Πρωταθλήματος υγρού στίβου. Στην 5η συνολικά συμμετοχή του σε τελικό ατομικού αγωνίσματος (συν άλλη μία σε ομαδικό, την περασμένη Κυριακή στα 4Χ100μ. ελεύθερο), ο αθλητής του Ολυμπιακού κατάφερε επιτέλους να κατακτήσει ένα μετάλλιο, τερματίζοντας στην τρίτη θέση των 100μ. ύπτιο με 53.36. Ετσι, εμπλουτίζει τη συλλογή του, που περιλαμβάνει ακόμη πέντε μετάλλια (ένα χρυσό, ένα ασημένιο και τρία χάλκινα) σε Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα 50άρας, δύο χάλκινα σε Ευρωπαϊκά 25άρας, ένα ασημένιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων, ένα χρυσό σε Παγκόσμιο εφήβων και ένα χρυσό, δύο ασημένια και ένα χάλκινο σε Ευρωπαϊκό εφήβων.

Ο Χρήστου έδωσε μεγάλη μάχη για να κρατήσει στα τελευταία μέτρα την τρίτη θέση, αλλά ακόμη κι αν την έχανε, το μετάλλιο θα παρέμενε… γαλανόλευκο. Κι αυτό γιατί ο Βαγγέλης Μακρυγιάννης, που στη Ντόχα έκανε απίθανα πράγματα, βελτίωσε εκ νέου το ατομικό του ρεκόρ με 53.38 και έχασε «στη χεριά» το μετάλλιο από τον Χρήστου. Αν συνεχίσει όμως έτσι, ο 23χρονος κολυμβητής θα έχει κι άλλες ευκαιρίες στο μέλλον.

Το φαβορί του αγωνίσματος, ο Αμερικανός Χάντερ Αρμστρονγκ, επιβεβαίωσε τα προγνωστικά, πήρε την πρώτη θέση με 52.68 και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, μετά από δύο διαδοχικά χάλκινα τα δύο προηγούμενα χρόνια. Ο Αρμστρονγκ νίκησε με διαφορά μόλις δύο εκατοστών του δευτερολέπτου τον Ισπανό Ούγκο Γκονζάλεθ, που τερμάτισε σε 52.70 και ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου, κατακτώντας το πρώτο του μετάλλιο σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.

Στον αντίστοιχο τελικό των γυναικών, η Κλερ Κέρζαν κατέκτησε το πρώτο ατομικό χρυσό μετάλλιο της καριέρας της σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα υγρού στίβου. Η 20χρονη Αμερικανίδα επιβλήθηκε σχετικά εύκολα με 58.29, σε ένα αγώνισμα βέβαια από το οποίο έλειπε η απόλυτη κυρίαρχος των τελευταίων χρόνων, Κέιλι ΜακΚίοουν. Η Αυστραλία, πάντως, διατήρησε μία θέση στο βάθρο χάρη στη 18χρονη Αϊόνα Αντερσον, η οποία πήρε τη δεύτερη θέση με 59.12, μπροστά από την Καναδή Ινγκριντ Ουίλμ (59.18). Οι τρεις αυτές χώρες έχουν μονοπωλήσει τα μετάλλια στο αγώνισμα από το 2017 κι έπειτα, αν και από τις τρεις πρώτες της σημερινής κούρσας, μόνο η Κέρζαν είχε ξαναβρεθεί στο βάθρο (τρίτη το 2022).

Η Νότια Κορέα έκανε το «2 στα 2» στις μεσαίες αποστάσεις του ελεύθερου, καθώς ο Σουνγού Χουάνγκ, μετά από ένα ασημένιο και ένα χάλκινο μετάλλιο στις δύο προηγούμενες διοργανώσεις, ανέβηκε αυτή τη φορά στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στα 200μ. ελεύθερο, κερδίζοντας τον τελικό σε 1:44.75. Είχε προηγηθεί την Κυριακή (11/2) η νίκη του Γουμίν Κιμ στα 400μ., με τους δύο νεαρούς Κορεάτες να αποδεικνύονται άξιοι διάδοχοι του παλιού Ολυμπιονίκη και παγκόσμιου πρωταθλητή Ταεχουάν Παρκ. Ο Λιθουανός Ντάνας Ράπσις, που ειδικεύεται στην 25άρα πισίνα, πήρε το πρώτο του μετάλλιο σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα υγρού στίβου, τερματίζοντας δεύτερος με 1:45.05, ενώ τρίτος ήταν ο νεαρός Αμερικανός Λιουκ Χόμπσον με 1:45.26.

Είκοσι και πλέον χρόνια μετά τα δύο συνεχόμενα χρυσά μετάλλια της Σουεζουάν Λούο (2001 και 2003), η Κίνα ανέδειξε εκ νέου μία πρωταθλήτρια κόσμου στα 100μ. πρόσθιο. Η 19χρονη Τσιαντίνγκ Τανγκ ήταν η νικήτρια του τελικού, τερματίζοντας σε 1:05.27 και χαρίζοντας στη χώρα της τον δεύτερο τίτλο της στην Ντόχα (πρώτο όμως σε ατομικό αγώνισμα). Η Ολλανδία πήρε μετάλλιο στα 100μ. πρόσθιο μετά από 49 χρόνια, χάρη στη δεύτερη θέση της Τες Σάουτεν με 1:05.82, ενώ η Σιομπάν Χόγκι από το Χονγκ Κονγκ, παρότι λίγη ώρα νωρίτερα είχε κολυμπήσει στα ημιτελικά των 200μ. ελεύθερο, έκανε την έκπληξη και με 1:05.92 ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Όπως έγινε και το 2019 στη Γκουανγκζού, η Σιμόνα Κουανταρέλα ήταν αυτή που εκμεταλλεύθηκε την απουσία της ανίκητης Κέιτι Λεντέκι και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 1.500μ. ελεύθερο. Η Ιταλίδα κολυμβήτρια επικράτησε εύκολα στον τελικό με χρόνο 15:46.99 και αναδείχθηκε για δεύτερη φορά στην καριέρα της πρωταθλήτρια κόσμου, εξασφαλίζοντας το τέταρτο προσωπικό μετάλλιό της στο αγώνισμα. Οι άλλες δύο θέσεις του βάθρου ήταν πανομοιότυπες με εκείνες στα 400μ., καθώς η Κινέζα Μπίνγκτζιε Λι τερμάτισε δεύτερη με 15:56.62 (μία θέση πιο πάνω σε σχέση με πέρυσι) και η Γερμανίδα Ιζαμπέλ Γκόζε τρίτη με 15:57.55. Αξιοσημείωτη είναι η παρουσία σε ακόμη έναν τελικό της Κρίστελ Κόμπριχ από τη Χιλή, η οποία βαδίζει αισίως στο 39ο έτος της ηλικίας της!

Στους ημιτελικούς της ημέρας, ο Αυστραλός Σαμ Γουίλιαμσον ήταν ο ταχύτερος στα 50μ. πρόσθιο με 26.41, ακολουθούμενος από τον Ιταλό Νικολό Μαρτινένγκι (26.65), τον Αμερικανό -νικητή των 100μ.- Νικ Φινκ (26.77) και τον Βρετανό Ανταμ Πίτι (26.85). Έκπληξη ήταν ο αποκλεισμός του Λευκορώσου Ιλια Σιμάνοβιτς και του Αμερικανού «σπεσιαλίστα» στα 50αρια Μάικλ Άντριου. Ο Αρκάδιος Ασπουγαλής έκανε καλύτερη κούρσα σε σχέση με το πρωί και κατετάγη 14ος με 27.25, φτάνοντας «μια ανάσα», τόσο από το ατομικό του (27.23) όσο και από το πανελλήνιο ρεκόρ (27.20) και δείχνοντας ότι είναι θέμα χρόνου να τα καταρρίψει. Η Ερικα Φεργουέδερ από τη Νέα Ζηλανδία, μετά τη νίκη της στα 400μ. ελεύθερο, φαίνεται ότι θα διεκδικήσει το χρυσό και στα 200μ., καθώς πέρασε με τον καλύτερο χρόνο (1:55.75), μπροστά από τη Σιομπάν Χόγκι (1:56.04), η οποία πάντως μάλλον κράτησε δυνάμεις για τον τελικό των 100μ. πρόσθιο που ακολουθούσε. Στα 200μ. πεταλούδα ανδρών, τέλος, ταχύτερος ήταν ο Ιταλός Αλμπέρτο Ρατσέτι με 1:55.09, αλλά οι οκτώ φιναλίστ είχαν διαφορά μικρότερη του ενός δευτερολέπτου και προβλέπεται μεγάλη μάχη στον αυριανό (14/2) τελικό.

Τα αποτελέσματα των τελικών της 3ης ημέρας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κολύμβησης της Ντόχα: