Σ’ αυτό τον κόσμο που ολοένα στενεύει, ο καθένας μας χρειάζεται όλους τους άλλους. Πρέπει να αναζητήσουμε τον άνθρωπο όπου κι αν βρίσκεται. Γιώργος Σεφέρης, 1900-1971, Έλληνας ποιητής, Νόμπελ 1963

“Κοίταξε στα μάτια” για τρία οκτάλεπτα ο Πανιώνιος τη Φερεντσβάρος

3 Οκτωβρίου, 2024

Παρά την εξαιρετική του εμφάνιση για τρία οκτάλεπτα, ο Πανιώνιος δεν κατάφερε να κάνει την έκπληξη απέναντι στην ισχυρή Φερεντσβάρος, στην πρεμιέρα του 1ου προκριματικού ομίλου του Champions League υδατοσφαίρισης γυναικών, τον οποίο φιλοξενεί στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης. Η ουγγρική ομάδα, στην οποία αγωνίζεται από φέτος η Ελευθερία Πλευρίτου, κατάφερε έστω και δύσκολα να πάρει τη νίκη με 10-6, επιβεβαιώνοντας τα προγνωστικά που τη θέλουν φαβορί για την πρόκριση.

Οι “κυανέρυθρες” έκαναν μία πολύ καλή προσπάθεια, κυρίως στην άμυνα, όπου μάλιστα κράτησαν τις αντιπάλους τους “άσφαιρες” για περίπου 10 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, παίρνοντας προβάδισμα με 3-2. Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου (6-6), αλλά κάπου εκεί ο Πανιώνιος έμεινε από δυνάμεις και η ουγγρική ομάδα, αξιοποιώντας την εμπειρία των παικτριών της, σημείωσε τέσσερα αναπάντητα γκολ και “κλείδωσε” τη νίκη.

Επόμενη υποχρέωση για τη ομάδα του Τάσου Παπαναστασίου είναι αύριο Παρασκευή (4/10, 20:30), με αντίπαλο την ισπανική Σαντ Αντρέου (τρίτη πέρυσι στο final-4 της διοργάνωσης), η οποία σήμερα είχε ρεπό.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 2-2, 3-3, 0-3

Η σύνθεση του Πανιωνίου: Γκανγκλ, Αρίμα, Παπαδοπούλου, Ρακιντζή, Αλεν, Μαστρόκαλου, Καραγιάννη 1, Λούδη, Σταυρίδου, Δούλη 2, Παπαναστασίου 1, Μπιτσάκου 2, Κάτσιου

** Στο άλλο ματς της πρεμιέρας του 1ου ομίλου, η ολλανδική Ντε Τσάαν επικράτησε 16-10 της ιταλικής Ράπαλο.