Η καλύτερη χρονική στιγμή να φυτέψεις ένα δέντρο είναι 20 χρόνια πριν. Η επόμενη καλύτερη στιγμή είναι τώρα. Κινέζικη παροιμία

Κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος απέναντι στη Σαντ Αντρέου

4 Οκτωβρίου, 2024

Για ένα ημίχρονο κατάφερε να αντισταθεί η γυναικεία ομάδα υδατοσφαίρισης του Πανιωνίου απέναντι στην πολύ ισχυρή Σαντ Αντρέου, για τη 2η αγωνιστική του 1ου προκριματικού ομίλου του Champions League, ο οποίος φιλοξενείται στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης. Αν και προηγήθηκαν 6-5 στα μισά της αναμέτρησης, οι “κυανέρυθρες” υπέκυψαν με 16-7 στην ανωτερότητα της ισπανικής ομάδας (που πέρυσι συμμετείχε στο final-4 της διοργάνωσης) και γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους, μετά τη χθεσινή από την -επίσης πολύ δυνατή- Φερεντσβάρος.

Οι παίκτριες του Τάσου Παπαναστασίου ήταν άκρως ανταγωνιστικές για δύο οκτάλεπτα, έπαιξαν καλή άμυνα και μπόρεσαν να αξιοποιήσουν με καλό ποσοστό τις αρκετές αποβολές που κέρδισαν. Ο Πανιώνιος δεν βρέθηκε καθόλου πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο και ολοκλήρωσε τη δεύτερη περίοδο προηγούμενος με 6-5, αλλά στο τρίτο οκτάλεπτο κατέρρευσε. Με πρωταγωνίστριες τη Φαρέ και τις αδελφές Ρουίθ, η Σαντ Αντρέου ξεδίπλωσε το ταλέντο της, πέτυχε επτά αναπάντητα γκολ και “καθάρισε” το παιχνίδι. Συνολικά οι “κυανέρυθρες” έμειναν για περισσότερα από 16 αγωνιστικά λεπτά χωρίς γκολ και τελικά υπέστησαν μία βαριά ήττα.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης θα κυνηγήσει πλέον την τρίτη θέση του ομίλου, που μπορεί να της δώσει το εισιτήριο για τους “16” (προκρίνεται ο καλύτερος τρίτος από τους πέντε ομίλους). Για να συμβεί αυτό, θα πρέπει να νικήσει αύριο (5/10, 18:30) την ολλανδική Ντε Τσάαν και την Κυριακή (6/10, 12:00) την ιταλική Ράπαλο.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 3-3, 7-0, 4-1

Η σύνθεση του Πανιωνίου: Γκανγκλ, Αρίμα 2, Παπαδοπούλου, Ρακιντζή 2, Αλεν 2, Μαστρόκαλου, Καραγιάννη 1, Λούδη, Σταυρίδου, Δούλη, Παπαναστασίου, Μπιτσάκου, Κάτσιου

** Στο άλλο ματς της 2ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου, η ουγγρική Φερεντσβάρος διπλασίασε τις επιτυχίες της, καθώς επικράτησε εύκολα της ολλανδικής Ντε Τσάαν με 17-8, έχοντας ως πρώτη σκόρερ με τέσσερα τέρματα την Ελευθερία Πλευρίτου.