Αν το μόνο εφόδιο που έχει κανείς είναι ένα σφυρί, τότε βλέπει όλα τα προβλήματα σαν καρφιά - Abraham Maslow

Ισόπαλη με την Αυστραλία η Εθνική στο τελευταίο τεστ πριν τους Ολυμπιακούς

22 Ιουλίου, 2024

Στο ισόπαλο 15-15 έμεινε η Εθνική Ομάδα υδατοσφαίρισης Ανδρών με την Αυστραλία σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στο ανοικτό κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ (Ρ4), στο τελευταίο τεστ της πριν απ’ τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Λίγες μόλις ώρες πριν αναχωρήσει για το Παρίσι, προκειμένου να λάβει μέρος για 17η φορά και 12η σερί στους Ολυμπιακούς Αγώνες, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα άφησε θετικές εντυπώσεις κόντρα σε έναν δυνατό αντίπαλο με τον οποίο πραγματοποίησαν κοινές προπονήσεις το προηγούμενο διάστημα.

Ο δε Ομοσπονδιακός τεχνικός, Θοδωρής Βλάχος είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει διάφορα σχήματα και να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες.
Στην τελευταία επίθεση, στα 15’’ από τη λήξη, η Εθνική με παίκτη παραπάνω, γύρισε πολύ ωραία την μπάλα και σκόραρε για το τελικό 15-15, αποφεύγοντας τη φιλική ήττα.

Ύστερα από ένα… εκρηκτικό δεύτερο οκτάλεπτο, όπου πέτυχε επτά τέρματα, η ελληνική ομάδα προηγήθηκε στο ημίχρονο με 9-7. Οι Αυστραλοί, ωστόσο, κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 13-11 λίγο πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος. Στο τελευταίο οκτάλεπτο, η Εθνική με «όπλο» την άμυνα, είχε ένα επιμέρους 3-2 με αποτέλεσμα το παιχνίδι να ολοκληρωθεί χωρίς νικητή.

Τα οκτάλεπτα: 2-4, 7-3, 3-6, 3-2

Διαιτητές: Γιώργος Σταυρίδης, Νικ Χόντγκερς

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 2, Σκουμπάκης, Καλογερόπουλος, Φουντούλης 2, Παπαναστασίου 2, Γκίλλας 1, Αργυρόπουλος 2, Παπανικολάου, Κάκαρης 1, Νικολαϊδης 2, Βλαχόπουλος 3, Τζωρτζάτος, Χαλυβόπουλος.
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ: Πόρτερ, Λαμπιέ, Μακσίμοβιτς 2, Νέγκους 1, Πάουερ, Λ. Έντουαρντς, Παβιγιάρντ 3, Μέρσεπ 2, Μπάιρνς, Μπερεχούλακ 3, Πουτ, Μπ. Έντουαρντς 4, Χέτζες, Πατ.