Aυτός που σκοτώνει από εγωισμό, σκοτώνει λίγο. Από φιλοδοξία,  πολύ. Από ιδεολογία, τερατωδώς - Ζαν Ροστάν

Ηττα της εθνικής από την Ουγγαρία, στο ευρωπαϊκό νέων γυναικών

26 Αυγούστου, 2024

Την ήττα με 10-7 από την Ουγγαρία γνώρισε η εθνική υδατοσφαίρισης νέων γυναικών, στο ντέρμπι του Α΄ ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ19, που διεξάγεται στο Ζάγκρεμπ. Η ελληνική ομάδα «πλήρωσε» ακριβά τα άσχημα ποσοστά στην παίκτρια παραπάνω, καθώς και δύο χαμένα πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο (από την Πιοβάν και την Τριχά), και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 5-3. Αν και στο τρίτο οκτάλεπτο ισοφάρισε 5-5 με διαδοχικά γκολ της Καραμπέτσου, οι Μαγυάρες ξαναπήραν το προβάδισμα και στην τελευταία περίοδο αύξησαν τη διαφορά και έφτασαν στη νίκη.

Παρά την ήττα, η ελληνική ομάδα κρατάει στα χέρια της τη δεύτερη θέση του ομίλου και την απευθείας πρόκριση στα προημιτελικά, αρκεί να νικήσει αύριο (27/8, 18:30) τη γηπεδούχο Κροατία. Η απώλεια της πρωτιάς στον όμιλο, όμως, σημαίνει ότι το συγκρότημα της Ευτυχίας Καραγιάννη θα βρει πιθανότατα μπροστά του δύσκολο αντίπαλο στην οκτάδα.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 3-1, 2-3, 3-1

Η σύνθεση της ελληνικής ομάδας: Κωνσταντοπούλου, Καραμπέτσου 2, Κοβάτσεβιτς, Φουράκη, Δρακωτού, Πιοβάν, Κλαψιανού, Κουρέτα 2, Γαλανοπούλου, Τριχά 2, Μπέτα, Κρασσά 1, Τσιάρα