Αμνηστία: Η μεγαλοψυχία του κράτους απένταντι σε παρανομούντες των οποίων η τιμωρία θα είχε μεγάλο κόστος. - Ambrose Bierce, 1842-1914, Αμερικανός συγγραφέας

Η Σπόρτινγκ διεύρυνε το απόλυτο της συγκομιδής

6 Οκτωβρίου, 2024

Την όγδοη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια για την Primeira Liga πανηγύρισε η πρωταθλήτρια Σπόρτινγκ Λισαβόνας. Με ένα γκολ προς το τέλος κάθε ημιχρόνου, τα «λιοντάρια» επιβλήθηκαν 2-0 της Κάσα Πία στο «Ζοζέ Αλβαλάδε», σε αναμέτρηση για την 8η αγωνιστική, και διατηρούν το απόλυτο της συγκομιδής με 24 βαθμούς. Τα τέρματα που χάρισαν τη νίκη στην ομάδα του Ρούμπεν Αμορίμ σημείωσαν ο Ντάνιελ Μπραγκάνσα στο 39΄ και ο Βίκτορ Γκιοκέρες με πέναλτι στο 80ό λεπτό.

Τα έως τώρα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Ρίο Αβε-Φαμαλικάο               1-1
Ζιλ Βισέντε-Εστρέλα Αμαδόρα     3-0
Μορεϊρένσε-Σάντα Κλάρα          1-0
Αρούκα-AVS                      1-1
Σπόρτινγκ Λισ.-Κάσα Πία         2-0