Έχει γίνει συνήθεια να διακηρύσσουμε τα δικαιώματά μας με απώτερο σκοπό να αμελήσουμε τα καθήκοντά μας. - Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Η Σβιάτεκ νίκησε την Γκοφ στο WTA Masters

2 Νοεμβρίου, 2023

Η Ιγκα Σβιάτεκ, η οποία βρίσκεται στο Νο 2 της παγκόσμιας κατάταξης, βρίσκεται πολύ κοντά στην πρόκριση για τον ημιτελικό του WTA Masters, που διεξάγεται στο Μεξικό με την συμμετοχή των οκτώ καλύτερων τενιστριών του κόσμου για το 2023.

Η Πολωνή τενίστρια, επικράτησε της Αμερικανίδας, Κοκο Γκοφ (Νο 3 στον κόσμο) με 6-0, 7-5 και μετρά δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες, ενώ για να εξασφαλίσει την πρόκριση, χρειάζεται ένα σετ στον αγώνα της Παρασκευής με την Ονς Ζαμπέρ.

«Το επίπεδο παιχνιδιού ήταν ρευστό. Το πιο σημαντικό πράγμα ήταν να γνωρίζω πώς να προσαρμόζομαι. Μου πήρε χρόνο, ειδικά όταν είχα ένα break αργά στο δεύτερο σετ. Είμαι χαρούμενη που μπόρεσα να λύσω τα προβλήματα που αντιμετώπισα στους τελευταίους αγώνες μου. Ίσως το κλειδί ήταν η αυτοπεποίθηση και όχι η εστίαση στο σκορ, αλλά στο πλάνο που λειτούργησε τόσο καλά στο πρώτο σετ», σχολίασε η 22χρονη Σβιάτεκ λίγο μετά το τέλος της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη συνάντηση της ημέρας, η Τυνήσια πρωταθλήτρια, Ονς Ζαμπέρ νίκησε την Τσέχα, Μαρκέτα Βοντρουσόβα με 6-4, 6-3 και πήρε μία… άτυπη ρεβάνς, για την ήττα της στον τελικό του Wimbledon.