Η παράνοια σε άτομα είναι σχετικά σπάνια. Όμως σε ομάδες, κόμματα, έθνη και εποχές είναι μάλλον ο κανόνας. Φρήντριχ Νίτσε, 1844-1900, Γερμανός φιλόσοφος

Η Παρί νίκησε «σβηστά» 3-1 τη Ρεν κι ανέβηκε μόνη πρώτη

28 Σεπτεμβρίου, 2024

Με τον Μπράντλεϊ Μπαρκολά να αναλαμβάνει ξανά ηγετικό ρολο (2 γκολ και συνολικά 6 ως τώρα στο πρωτάθλημα), η Παρί Σεν Ζερμέν επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας της Ρεν με 3-1 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής κι απολαμβάνει ξανά τη… μοναξιά της κορυφής στη Ligue 1, περιμένοντας τα αποτελέσματα της Μονακό και της Μαρσέιγ μέσα στο Σαββατοκύριακο (28-29/9).

Οι Παριζιάνοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο με το ωραίο γκολ του Μπαρκολά στο 30′ απ’ την ασίστ του Ντεμπελέ, πάτησαν… γκάζι ως το 70′ σημειώνοντας άλλα δύο γκολ και δεν… ανησύχησαν καθόλου παρά το εύστοχο πέναλτι του Καλιμουεντο στο 73′.

Λίγες ώρες νωρίτερα, η Μπρεστ έδειξε επαναπαυμένη στις… δάφνες της προ ημερών ιστορικής πρώτης νίκης της στο Champions League και η Οσέρ την «τιμώρησε» με πολύ σκληρό τρόπο, κάνοντάς την «φύλλο και φτερό» με το επιβλητικό 3-0 στο «Stade de l’Abbe-Deschaumps» στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 6ης αγωνιστικής.

Η Οσέρ προερχόταν από τέσσερις σερί ήττες και είχε τεράστια ανάγκη το τρίποντο. Κάτι που έδειξε απ’ το πρώτο ημίχρονο, όταν απέκτησε προβάδισμα… νίκης με τα τέρματα των Οβούστου (26′) και Τζουμπάλ (37′, πέν.) με τον Τραορέ να βάζει τη δική του «πινελιά» στο 59′ και να διαμορφώνει το 3-0.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 6ης αγωνιστικής και η βαθμολογία στη γαλλική Ligue 1 έχουν ως εξής:

Οσέρ-Μπρεστ                 3-0
(26′ Οβούσου, 37′ πέν. Τζουμπάλ, 59′ Τραορέ)

Παρί Σεν Ζερμέν-Ρεν         3-1
(30′, 68′ Μπαρκολά, 58′ Λι Κανγκ-ιν – 73′ πέν. Καλιμουεντό)