Δεν υπάρχει τίποτα δυσκολότερο από το να κυβερνήσεις τους Έλληνες. Και αυτό, γιατί, όλοι νομίζουν ότι είναι ικανοί για όλα - Κωνσταντίνος Καραμανλής

Η Μονακό «καθάρισε» την Παρτιζάν σε ένα 10λεπτο, «πάρτι» της Ζαλγκίρις πριν από τον Παναθηναϊκό

31 Ιανουαρίου, 2024

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τη Μονακό, προκειμένου να σημειώσει την τρίτη διαδοχική νίκη της και 14η στην εφετινή Euroleague, διατηρώντας τη θέση της στην εξάδα. Οι Μονεγάσκοι επικράτησαν με 85-70 της Παρτιζάν στο Πριγκιπάτο, για την 24η αγωνιστική, υποχρεώνοντας την ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς στη 12η ήττα της.
Οι Μονεγάσκοι πάτησαν… γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με έμφαση στην άμυνα έτρεξαν επιμέρους σκορ 20-9, δίνοντας τέλος στα όνειρα των Σέρβων για «διπλό».

Μεγάλος πρωταγωνιστής της Μονακό ο Μάικ Τζέιμς με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ από την Παρτιζάν ο Κέβιν Πάντερ με 28 πόντους δεν ήταν αρκετός για την υπέρβαση.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 44-38, 65-61, 85-70

Στο Κάουνας, η υπερηχητική Ζαλγκίρις αιφνιδίασε στα πρώτα λεπτά την Αναντολού Εφές και χωρίς άγχος έφτασε άνετα στο τελικό 96-70, πιάνοντας την τουρκική ομάδα με ρεκόρ 9-15 και δίνοντας συνέχεια στην προσπάθεια της να προλάβει τα πλέι ιν.

Οι Λιθουανοί «καθάρισαν» τον αγώνα από το 14΄, όταν με διάρκεια σε άμυνα και επίθεση εξασφάλισαν μία διαφορά 30 πόντων (46-16) και απλοποίησαν το έργο τους, πριν υποδεχθούν τον Παναθηναϊκό στο Κάουνας (2/2).

Κορυφαίος των νικητών ο Λαουρίνας Μπιρούτις, με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ από την Αναντολού Εφές ξεχώρισε ο Ντάριους Τόμσον με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 34-14, 58-37, 76-59, 96-70