Η καλύτερη δημοκρατία είναι εκείνη, όπου στους κακούς δεν επιτρέπεται να παίρνουν την εξουσία και στους καλούς δεν επιτρέπεται ν’ αρνούνται τη διακυβέρνηση του τόπου τους. Πιττακός ο Μυτιληναίος, 650-570 π.Χ., εκ των 7 σοφών της Αρχ .Ελλάδας

Η Κολομβία νίκησε 1-0 την Ισπανία στο Λονδίνο

23 Μαρτίου, 2024

Το πολύ ωραίο γυριστό σουτ του Ντανιέλ Μουνιός στο 61ο λεπτό από ασίστ του Λουίς Ντίας, χάρισε στην Κολομβία τη νίκη με 1-0 κόντρα στην Ισπανία, σε φιλικό αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο «London Stadium» του Λονδίνου.

Στο πλαίσιο της προετοιμασίας τους για το Copa America 2024 οι Κολομβιανοί ήταν πολύ πιο αποτελεσματικοί απέναντι στη «ρόχα» που παρουσιάστηκε με αρκετά νέα πρόσωπα στη σύνθεσή της, όπως ο Ντανιέλ Βιβιάν της Αθλέτικ Μπιλμπάο και ο Πάου Κουμπαρσί της Μπαρτσελόνα, ο οποίος σε ηλικία 17 ετών και τριών μηνών έγινε ο νεαρότερος κεντρικός αμυντικός στην ιστορία της εθνικής Ισπανίας.

Νωρίτερα, ένα εύκολο βράδυ πέρασε η Ολλανδία, επικρατώντας της Σκωτίας με 4-0 σε φιλικό που πραγματοποιήθηκε στην «Johan Cruijff Arena» του Άμστερνταμ και δείχνοντας πως βρίσκεται σε καλή κατάσταση ενόψει των τελικών του EURO 2024. Οι «οράνιε»έκαναν… πάρτι στο γήπεδο, σημειώνοντας τέσσερα γκολ και χάνοντας πολλές ευκαιρίες για ακόμη μεγαλύτερο σκορ, απέναντι στους Σκωτσέζους που προβλημάτισαν.

Ο Τιχάνι Ράιντερς της Μίλαν άνοιξε το σκορ για τους Ολλανδούς στο 40′, ενώ από εκεί και πέρα ανέλαβε… δουλειά η «παλιά φρουρά» της Ολλανδίας. Ο Βαϊνάλντουμ στο 72′, ο Βέγκχορστ στο 84′ κι ο Μάλεν στο 86′ διαμόρφωσαν το τελικό 4-0 για τους Ολλανδούς που έδειξαν τα… δόντια τους ενόψει του τουρνουά του Ιουνίου.

Στην «Puskas Arena» της Βουδαπέστης η Ουγγαρία, μετά από πολύ καλή εμφάνιση, νίκησε την Τουρκία με 1-0. Ο Σομποζλάι στο 48′ με πέναλτι σημείωσε το μοναδικό τέρμα των Μαγυάρων, ενώ στο 90’+3′ ακυρώθηκε γκολ του Σάφερ ως οφσάιντ. Ο Σαμέτ Ακαϊντίν του Παναθηναϊκού έπαιξε και στα 90 λεπτά με την Τουρκία και είδε την κίτρινη κάρτα στο 58ο λεπτό.

Για τους Ούγγρους μπήκε στο 80′ στη θέση του Σάλαϊ κι ο Λάζλο Κλεϊνχέισλερ, ο οποίος αγωνίζεται απ’ τον περασμένο Ιανουάριο ως δανεικός απ’ τον Παναθηναϊκό στη Χάιντουκ Σπλιτ.

Σε φιλικούς αγώνες στο διεθνές «παράθυρο» του Μαρτίου, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Γουατεμάλα-Ισημερινός                0-2
Μπελίζ-Πουέρτο Ρίκο                  1-1
Κεντροαφρικανική Δημοκρατία-Μπουτάν  6-0
Μαδαγασκάρη-Μπουρουντί               1-0
Βουλγαρία-Τανζανία                   1-0
Μποτσουάνα-Ρουάντα                   0-0
Βόρεια Μακεδονία-Μολδαβία            1-1
Σρι Λάνκα-Παπούα Νέα Γουινέα         0-0