Στην πολιτική, όπως και στη γραμματική, το λάθος που κάνουν όλοι ανακηρύσσεται κανόνας. Andre Malraux, 1901-1976, Γάλλος συγγραφέας & πολιτικός

Η κλήρωση του β΄ προκριματικού γύρου στο Conference League

19 Ιουνίου, 2024

Πραγματοποιήθηκε σήμερα (19/6) στην έδρα της UEFA, στη Νιόν της Ελβετίας, η κλήρωση για τον β΄ προκριματικό γύρο του Conference League. Οι πρώτες αναμετρήσεις θα διεξαχθούν στις 25 Ιουλίου και οι αγώνες ρεβάνς μια εβδομάδα αργότερα, την 1η Αυγούστου. Τα ζευγάρια που προέκυψαν έχουν ως εξής:

CHAMPIONS PATH
Ηττημένος του ζευγαριού Κλάκσβικ (Νησιά Φαρόε) – Ντιφερντάνζ (Λουξεμβούργο) – Ηττημένος του ζευγαριού Ορντάμπασι (Καζακστάν) – Πετροκούμπ (Μολδαβία)
Ηττημένος του ζευγαριού Βίκινγκουρ (Ισλανδία) – Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία) – Ηττημένος του ζευγαριού Μπόρατς Μπάνια Λούκα (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) – Εγκνατία (Αλβανία)
Ηττημένος του ζευγαριού Βίρτους (Σαν Μαρίνο) – Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία) – Ηττημένος του ζευγαριού Φλόρα Ταλίν (Εσθονία) – Τσέλιε (Σλοβενία)
Ηττημένος του ζευγαριού Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία) – Στρούγκα (Βόρεια Μακεδονία) – Ηττημένος του ζευγαριού Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία) – Πιούνικ (Αρμενία)
Ηττημένος του ζευγαριού Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) – Ντιναμό Μπατούμι (Γεωργία) – Ηττημένος του ζευγαριού Δε Νιού Σέιντς (Ουαλία) – Ντέτσιτς (Μαυροβούνιο)
Ηττημένος του ζευγαριού Μπαλκάνι (Κόσοβο) – UE Σάντα Κολόμα (Ανδόρα) – Ηττημένος του ζευγαριού Χάμρουν Σπάρτανς (Μάλτα) – Λίνκολν Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ)

MAIN PATH
Γκόου Αχέντ Ιγκλς (Ολλανδία) – Μπραν (Νορβηγία)
Ομόνοια (Κύπρος) – Τορπέντο Κουταΐσι (Γεωργία) ή KF Τίρανα (Αλβανία)
Τίκβες (Βόρεια Μακεδονία) ή Μπρέινταμπλικ (Ισλανδία) – Ντρίτα (Κόσοβο)
Όσιγεκ (Κροατία) – Σιαουλιάι (Λιθουανία) ή Λεβάντια Ταλίν (Εσθονία)
Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία) – Πολίσια Ζίτομιρ (Ουκρανία)
ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ) – Βελέζ Μόσταρ (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) ή Ίντερ Κλαμπ ντ’ Εσκάλντες (Ανδόρα)
Ούνα Στράσεν (Λουξεμβούργο) ή Κουόπιο (Φινλανδία) – Τρόμσο (Νορβηγία)
Βάλουρ (Ισλανδία) ή Βλάζνια (Αλβανία) – Σεντ Μίρεν (Σκωτία)
Σουμκαγίτ (Αζερμπαϊτζάν) – Φεχέρβαρ (Ουγγαρία)
Ίλβες Τάμπερε (Φινλανδία) – Αούστρια Βιέννης (Αυστρία)
ΤΣΣΚΑ 1948 (Βουλγαρία) – Μαλίσεβα (Κόσοβο) ή Μπούντουτσνοστ (Μαυροβούνιο)
Ηττημένος του ζευγαριού Σερίφ Τιράσπολ (Μολδαβία)-Ζίρε (Αζερμπαϊτζάν) – Ντουναΐσκα Στρέντα (Σλοβακία)
Ηττημένος του ζευγαριού Μπότεφ Πλόβντιβ (Βουλγαρία)-Μάριμπορ (Σλοβενία) – Ουνιβερσιτάτεα Κραϊόβα (Ρουμανία)
Σεντ Πάτρικς Αθλέτικ (Ιρλανδία) – Βαντούζ (Λιχτενστάιν)
Κοπεγχάγη (Δανία) – Μαγκπάιζ (Γιβραλτάρ) ή Ντέρι Σίτι (Ιρλανδία)
Μπασακσεχίρ (Τουρκία) – Ίσλοτς Μινσκ Ρέτζιον (Λευκορωσία) ή Λα Φιορίτα (Σαν Μαρίνο)
Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία) – Σέρναρφον Τάουν (Ουαλία) ή Κρουσέιντερς (Βόρεια Ιρλανδία)
Ντνίπρο (Ουκρανία) – Πούσκας Ακαντέμια (Ουγγαρία)
Βάασα (Φινλανδία) ή Ζαλγκίρις (Λιθουανία) – Ηττημένος του ζευγαριού Έλφσμποργκ (Σουηδία)-Πάφος FC (Κύπρος)
Τζουργκάρντεν (Σουηδία) – Προγκρές Νίντερκορν (Λουξεμβούργο)
Γάνδη (Βέλγιο) – Βίκινγκουρ (Νησιά Φαρόε) ή FK Λιέπαγια (Λετονία)
Ατλέτικ Κλαμπ Εσκάλντες (Ανδόρα) ή Ντιντελένγκ (Λουξεμβούργο) – Χάκεν (Σουηδία)
Χάποελ Μπερ Σεβά (Ισραήλ) – Τσέρνο Μόρε (Βουλγαρία)
Χάιντουκ Σπλιτ (Κροατία) – HB Τόρσαβν (Νησιά Φαρόε)
Ζρίνσκι Μόσταρ (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) – Μπράβο (Σλοβενία) ή Κόνας Κουέι Νόμαντς (Ουαλία)
Ρίγα (Λετονία) – Σλασκ Βρότσλαβ (Πολωνία)
Γκιμαράες (Πορτογαλία) – Φλοριάνα (Μάλτα) ή Τρε Πένε (Σαν Μαρίνο)
Στιάρναν (Ισλανδία) ή Λίνφιλντ (Βόρεια Ιρλανδία) – Μπάλα Τάουν (Ουαλία) ή Πάιντε Λιναμέεσκοντ (Εσθονία)
Άουντα (Λετονία) ή B36 Τόρσαβν (Νησιά Φαρόε) – Κλίφτονβιλ (Βόρεια Ιρλανδία)
Ζανκτ Γκάλεν (Ελβετία) – Ηττημένος του ζευγαριού Ρουζομπερόκ (Σλοβακία)-Τόμπολ (Καζακστάν)
Μλάντα Μπόλεσλαβ (Τσεχία) – Τρανσινβέστ (Λιθουανία)
Νοά (Αρμενία) ή Σκεντίγια (Βόρεια Μακεδονία) – Σλιέμα Γουόντερερς (Μάλτα)
Μπάνικ Οστράβα (Τσεχία) – Ταλίνα Κάλεβ (Εσθονία) ή Ουράρτου (Αρμενία)
Ζυρίχη (Ελβετία) – Σέλμπουρν (Ιρλανδία) ή Σεντ Τζόσεφς (Γιβραλτάρ)
Μπρόντμπι (Δανία) – Ηττημένος του ζευγαριού Λάπι (Κόσοβο)-Βίσλα Κρακοβίας (Πολωνία)
Κλουζ (Ρουμανία) – Νέμαν Γκρόντνο (Λευκορωσία)
Ζίμπρου Κισινάου (Μολδαβία) – FC Αραράτ (Αρμενία)
Ραντνίτσκι (Σερβία) – Μόρναρ (Μαυροβούνιο) ή Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία)
Ακτόμπε (Καζακστάν) ή FK Σαράγεβο (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) – Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία)
Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) – Σαμπάχ (Αζερμπαϊτζάν)
Ηττημένος του ζευγαριού Πάκσι (Ουγγαρία)-Κορβινούλ Χουνεντοάρα (Ρουμανία) – ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)
Ιμπέρια Τιφλίδας (Γεωργία) – Μάρσαξλοκ (Μάλτα) ή Παρτιζάνι (Αλβανία)
FC Τορπέντο (Λευκορωσία) ή Μιλσάμι Ορχέι (Μολδαβία) – Αστάνα (Καζακστάν)