Η Δύση κυριάρχησε στον κόσμο όχι με την υπεροχή των ιδεών της ή των αξιών ή της θρησκείας, αλλά μάλλον με την υπεροχή της στην εφαρμογή οργανωμένης βίας. Οι δυτικοί συχνά ξενούν αυτό το γεγονός· οι μη δυτικοί ποτέ. - Samuel Huntington, 1927-2008, Αμερικανός πολιτικός επιστήμονας

Η Ισπανία πήρε το ντέρμπι με τις ΗΠΑ

29 Ιουλίου, 2024

Ενα προσωπικό σόου της Μπέα Ορτίθ, έδωσε στην Ισπανία τη νίκη στο μεγάλο ντέρμπι του Β΄ ομίλου του γυναικείου τουρνουά υδατοσφαίρισης των Ολυμπιακών Αγώνων «Παρίσι 2024». Στην άτυπη ρεβάνς του τελικού του Τόκιο (και πιθανό… προάγγελο του φετινού τελικού), η «ρόχα» επικράτησε 13-11 των ΗΠΑ και έκανε το πιο αποφασιστικό βήμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης στο γκρουπ, στο οποίο μετέχει και η εθνική μας. Η Ορτίθ πέτυχε τέσσερα αναπάντητα γκολ (από τα πέντε που είχε συνολικά) μέσα σε περίπου τρία λεπτά στην τρίτη περίοδο, δίνοντας σημαντικό προβάδισμα 11-6 στην ομάδα της. Οι Αμερικανίδες με ένα δικό τους 4-0 μείωσαν σε 11-10, 5΄35΄΄ πριν τη λήξη, αλλά τα γκολ της Ανι Εσπάρ και της Πάουλα Λέιτον «σφράγισαν» τον ισπανικό θρίαμβο. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε η τερματοφύλακας των ΗΠΑ, Ασλεϊ Τζόνσον, που προωθήθηκε στην τελευταία επίθεση.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 2-4, 4-5, 2-2

Τα γκολ:
ΗΠΑ: Ράνεϊ 2, Τζόνσον, Μάσελμαν, Πρέντις, Φέιταλ, Φλιν, Στέφενς, Ρέμερ, Γκίλκριστ, Σέκουλιτς
ΙΣΠΑΝΙΑ: Ορτίθ 5, Γκαρσία 2, Εσπάρ, Κρέσπι, Ρουίθ, Πένια, Φόρκα, Λέιτον