Αν οι θεοί ήθελαν να ψηφίζουν οι άνθρωποι, θα μας έδιναν υποψηφίους - Χάουαρντ Ζιν

Η Φενερμπαχτσέ «εκτέλεσε» την Μπασκόνια από τα 6,75

1 Μαρτίου, 2024

Με ρεσιτάλ παραγωγικότητας και δημιουργίας, η Φενερμπαχτσέ υπερασπίστηκε την έδρα της απέναντι στην Μπασκόνια και με ρεκόρ 16-11 συνεχίζει το «κυνήγι» της εξάδας, που οδηγεί απευθείας στα πλέι οφ της Euroleague. Η τουρκική ομάδα επικράτησε με 111-96 των Βάσκων, για την 27η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στη 13η ήττα τους.

Με βομβαρδισμό από τα 6,75 (19/34 τρίποντα), έμφαση στη δημιουργία με 32 ασίστ για μόλις 6 λάθη και μία εξαιρετική σε άμυνα και επίθεση τέταρτη περίοδο, όταν έτρεξε επιμέρους σκορ 33-18, η Φενερμπαχτσέ δεν αγχώθηκε απέναντι στους Βάσκους, που έψαχναν το «διπλό» για να πλησιάσουν σε απόσταση αναπνοής από την εξάδα.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις με 19 πόντους, ενώ κομβικός ήταν ο Νικ Καλάθης με 11 πόντους, 12 ασίστ και 2 κλεψίματα, με τα οποία έπιασε τον Δημήτρη Διαμαντίδη στην κορυφή της λίστας των κλεψιμάτων στην Ιστορία της EuroLeague με 434. Ο Γιώργος Παπαγιάννης έμεινε στο παρκέ για 6 λεπτά με απολογισμό 6 πόντους, 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ ο Τάιλερ Ντόρσεϊ περιορίστηκε στους 4 πόντους. Από τους Βάσκους ξεχώρισε ο Βάνια Μαρίνκοβιτς με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 32-34, 55-54, 78-78, 111-96