Το μεγαλύτερο λάθος, που μπορείς να κάνεις στη ζωή σου, είναι να φοβάσαι συνεχώς ότι θα κάνεις λάθος. Elbert Hubbard, 1856-1915, Αμερικανός συγγραφέας

Η βραδιά του Ρονάλντο και του… Σαν Μαρίνο

5 Σεπτεμβρίου, 2024

Ιστορικό χαρακτήρα απέκτησε ο αγώνας Πορτογαλία-Κροατία 2-1 στην πρεμιέρα του Nations League.

Στο ματς αυτό τιμήθηκε ο Πέπε για την πολυετή προσφορά του, δεδομένου ότι «κρέμασε τα παπούτσια του» σε ηλικία 41 ετών. Παράλληλα, ο συνοδοιπόρος του όλα αυτά τα χρόνια, ο Κριστιάνο Ρονάλντο, πέτυχε το 900ο γκολ της καριέρας του όταν σημείωσε το 2-0 στο 34ο λεπτό.

Τα υπόλοιπα τέρματα σημείωσε ο Ντιόγκο Νταλότ, από ένα για την κάθε ομάδα! Ο αμυντικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ άνοιξε το σκορ στο 7΄, ενώ μείωσε για λογαριασμό των Κροατών με αυτογκόλ στο 41΄.
Επίσης, στον ίδιο όμιλο (1ος) της League A, η Πολωνία πέρασε από τη Γλασκώβη με νίκη 3-2 επί της Σκωτίας σε ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε από το πέναλτι του Ζαλέφσκι στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στον 4ο όμιλο η κάτοχος του τίτλου, Ισπανία, έμεινε στο 0-0 εναντίον της Σερβίας στο Βελιγράδι, ενώ στο Πάρκεν» της Κοπεγχάγης ο 20χρονος Πάρτικ Ντόργκου χάρισε στο 82΄ τη νίκη 1-0 στη Δανία επί της Ελβετίας. Ήταν ένα επεισοδιακό ματς και οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν με 9 παίκτες, καθώς αποβλήθηκαν οι Ελβέντι (52΄), Τζάκα (87΄).

Κοσμοϊστορικό γεγονός: Νίκησε το Σαν Μαρίνο

Ήλθε η στιγμή που η εθνική ομάδα του Σαν Μαρίνο περίμενε εδώ και 34 χρόνια, από τον πρώτο επίσημο αγώνα της το Νοέμβριο του 1990.

Η ομάδα του ανεξάρτητου κρατιδίου των 35.000 κατοίκων πέτυχε σήμερα την πρώτη νίκη της ιστορίας της σε αγώνα επίσημης διοργάνωσης, καθώς επικράτησε 1-0 του Λιχτενστάιν στην πρεμιέρα του Nations League (Δ΄ Κατηγορία).

Το όνομά του με χρυσά γράμματα στην Ιστορία έγραψε ενας 19χρονος, ο Νίκο Σενσόλι που σκόραρε στο 53ο λεπτό για να χαρίσει στους συμπατριώτες του την απόλυτη λύτρωση!

Σε περισσότερους από 200 αγώνες, το Σαν Μαρίνο είχε 194 ήττες (!), 10 ισοπαλίες και μόνο μία νίκη, αλλά σε φιλική αναμέτρηση.

Ήταν πριν από 20 χρόνια, τον Απρίλιο του 2004 όταν επικράτησε και πάλι του Λιχτενστάιν με 1-0.

Ο Σενσόλι δεν είχε καν γεννηθεί! Ίσως η σημερινή νίκη αποδειχθεί αρκετή για να αναρριχηθεί το Σαν Μαρίνο από την τελευταία (210η) θέση στην κατάταξη της FIFA, την οποία καταλαμβάνει εδώ και περίπου ένα χρόνο.