Η τυραννία ενός ηγεμόνα σε μια ολιγαρχία δεν είναι τόσο επικίνδυνη για το κοινό όσο η απάθεια των πολιτών σε μια δημοκρατία. Montesquieu, 1689-1755, Γάλλος στοχαστής

Η Αυστραλία ταπείνωσε τη Σερβία

30 Ιουλίου, 2024

Πρωτοφανή συντριβή από την Αυστραλία υπέστη η Σερβία, στο δεύτερο παιχνίδι της για τον Β΄ όμιλο του ανδρικού τουρνουά υδατοσφαίρισης των Ολυμπιακών Αγώνων «Παρίσι 2024». Οι Ολυμπιονίκες του Ρίο και του Τόκιο, που βεβαίως έχουν φέτος μία ριζικά αλλαγμένη ομάδα, γνώρισαν ταπεινωτική ήττα με 8-3 και πλέον τίθεται εν κινδύνω ακόμη και η πρόκρισή τους στα προημιτελικά. Οι «πλάβι» βρέθηκαν να χάνουν 6-0 (!), πέτυχαν το πρώτο τους γκολ στο τελευταίο λεπτό της δεύτερης περιόδου και μετά σκόραραν ξανά στην τελευταία περίοδο, όταν το ματς είχε ουσιαστικά κριθεί.

Τα οκτάλεπτα: 1-0, 5-1, 1-0, 1-2