Ο κόσμος είναι επικίνδυνος, όχι εξαιτίας αυτών που κάνουν το κακό, αλλά εξαιτίας αυτών που τους κοιτάζουν χωρίς να κάνουν τίποτα - Άλμπερτ Αϊνστάιν

Η αποβολή του Σαμπότ… έφερε το «τρίποντο» για την Φράιμπουργκ

17 Δεκεμβρίου, 2023

Για περισσότερο από 70 λεπτά η Κολωνία έβαζε δύσκολα στην Φράιμπουργκ, ωστόσο, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και με τα γκολ των Γκρέγκοριτς (72΄) και Σάλαϊ (90΄+5) πήραν τους τρεις βαθμούς (2-0), στο πρώτο από τα τρία ματς του σημερινού… τρίτου μέρους της 15ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Η αποβολή του Σαμπότ στο 68΄ έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη της αναμέτρησης, καθώς μέχρι τότε οι «τράγοι» κρατούσαν σχετικά άνετα το μηδέν στην άμυνά τους και προσπαθούσαν με αντεπιθέσεις να… βρουν το γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα.

Μετά την έξοδο του 25χρονου Γερμανού αμυντικού, όμως, οι φιλοξενούμενοι έχασαν τη συνοχή τους, με αποτέλεσμα ο Γκρέγκοριτς να βάλει μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους και στις καθυστερήσεις ο Ούγγρος, Σάλαϊ, να δώσει «τέλος» στο ματς.

Η Φράιμπουργκ ανέβηκε στην 6η θέση και παραμένει γερά στο… κόλπο για την έξοδο στην Ευρώπη της επόμενης περιόδου.