Επειδή ένα πολιτικός ποτέ δεν πιστεύει αυτά που λέει, εκπλήσσεται όταν οι άλλοι τον πιστεύουν. Σαρλ Ντε Γκωλ, 1890-1970, Γάλλος πρόεδρος

Η Ανζέ «φρέναρε» τη Μαρσέιγ

5 Οκτωβρίου, 2024

Στο ισόπαλο 1-1 «κόλλησε» η Μαρσέιγ στο «Velodrome με την ουραγό της Ligue 1 Ανζέ, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να πιάσει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα τις Παρί Σεν Ζερμέν και Μονακό, έστω και με έναν αγώνα περισσότερο.

Ο αγώνας που άνοιξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής της Ligue 1 τα είχε όλα. Πολλά… νεύρα, δύο αποβολές, ακυρωθέν γκολ και μεγάλη ένταση, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν εντέλει μία απ’ τις πιο μεγάλες εκπλήξεις της σεζόν.

Μέχρι το ημίωρο και οι δύο ομάδες αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο: Στο 26′ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Ραό-Λισόα των φιλοξενουμένων, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα πήρε την… άγουσα προς τα αποδυτήρια και ο επιθετικός της Μαρσέιγ, Μοπαΐ με δεύτερη κίτρινη.

Οι Μασσαλοί βρήκαν το γκολ που έψαχναν με τον Ρόουι στο 51′ (πέντε λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς), όμως η απάντηση της Ανζέ ήταν άμεση, με τον Ελ Μελαλί να διαμορφώνει το τελικό 1-1. Στο 68′ ακυρώθηκε με υπόδειξη του VAR το γκολ του Μουρίγιο για χέρι στο ξεκίνημα της φάσης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 7ης αγωνιστικής και η βαθμολογία στη Ligue 1 έχουν ως εξής:

Μαρσέιγ-Ανζέ               1-1