Μπορείς να μαντέψεις τα ιδανικά ενός έθνους από τις διαφημίσεις του. - Norman Douglas, 1868-1952, Βρετανός συγγραφέας

Γράφοντας Ιστορία στο Παρίσι 2024

15 Αυγούστου, 2024

Στην Ιστορία πέρασαν  από το βράδυ της Κυριακής (11/8) οι 33οι Ολυμπιακοί Αγώνες στο Παρίσι.

Συνολικά δόθηκαν 1.039 μετάλλια, με τις Ηνωμένες Πολιτείες να βρίσκονται στην κορυφή του σχετικού πίνακα, αφού αν και ισοβάθμησαν με την Κίνα στα χρυσά (από 40 η καθεμιά), οι ΗΠΑ επικράτησαν στο σύνολο (127 έναντι 91 της Κίνας).

Στους 329 αγώνες σε 32 αθλήματα, για 48 κατηγορίες  καταρρίφθηκαν πολλά Ολυμπιακά και παγκόσμια ρεκόρ, ακόμη και αυτά που δεν αναμενόταν να πέσουν, όπως αναφέρει χαρακτηριστικά το Forbes σε σχετικό του δημοσίευμα.

Ανάμεσά του αυτό της Αμερικανίδας κολυμβήτρια Κέιτι Λεντέκι που ισοφάρισε τη Λαρίσα Λατινίνα  ως η αθλήτρια με τα περισσότερα χρυσά Ολυμπιακά μετάλλια (εννέα), ενώ η αθλήτρια μπάσκετ των ΗΠΑ Ντιάνα Τοράσι έγινε η πρώτη αθλήτρια -άνδρας ή γυναίκα- που κέρδισε έξι χρυσά μετάλλια στο μπάσκετ και ο Αμερικανός Σαμ Γουάτσον καταρρίπτει το δικό του παγκόσμιο ρεκόρ (4,79 δευτερόλεπτα, που έθεσε τον περασμένο Απρίλιο) στον τελικό της αναρρίχησης ταχύτητας ανδρών με χρόνο 4,74.
 Συνολικά, 67 ρεκόρ σε 17 αθλήματα καταρρίφθηκαν στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού. Τα πιο αξιοσημείωτα σύμφωνα με  το αμερικάνικο περιοδικό:

Στίβος
* Ο Ράιαν Κρούζερ (ΗΠΑ) έγινε ο πρώτος αθλητής που κέρδισε τρία χρυσά μετάλλια στη σφαιροβολία ανδρών
* Ο Λετσίλε Τεμπόγκο (Μποτσουάνα) κέρδισε το πρώτο χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο της Μποτσουάνα στα 200 μέτρα ανδρών
* Η Φέιθ Κίπιεγκον (Κένυα) έγινε ο πρώτος αθλητής (άνδρας ή γυναίκα) που κέρδισε τρία χρυσά μετάλλια στα 1500μ.
* Η Ναφισάτου Τιάμ (Βέλγιο) έγινε η πρώτη αθλήτρια που κέρδισε τρία χρυσά μετάλλια στο έπταθλο γυναικών
* Η Θέα ΛαΦόντ (Άγιος Δομίνικος) κέρδισε το πρώτο Ολυμπιακό μετάλλιο της χώρας όταν κέρδισε το χρυσό στο τριπλούν γυναικών
* Η Ζουλιέν Άλφρεντ (Σάντα Λουτσία) κέρδισε το πρώτο Ολυμπιακό μετάλλιο της χώρας όταν κέρδισε το χρυσό στα 100 μέτρα γυναικών

Μπάσκετ
* Ο Κέβιν Ντουράντ (ΗΠΑ) έγινε ο πρώτος παίκτης που κέρδισε τέσσερα χρυσά μετάλλια στο μπάσκετ ανδρών.
* Η Ντιάνα Τοράσι (ΗΠΑ) έγινε η πρώτη παίκτρια -άνδρας ή γυναίκα- που κέρδισε έξι χρυσά μετάλλια στο μπάσκετ

Πυγμαχία
* Ο Ντανιέλ Βαρέλα ντε Πίνα (Πράσινο Ακρωτήριο) κέρδισε το πρώτο Ολυμπιακό μετάλλιο της χώρας όταν κέρδισε το χάλκινο στα 51 κιλά ανδρών
* Η Σίντι Νγκαμπά (Ολυμπιακή μάδα προσφύγων/IOC) κέρδισε το πρώτο Ολυμπιακό μετάλλιο της IOC όταν κέρδισε το χάλκινο στα μεσαία βάρη γυναικών

Γυμναστική
* Η Σιμόν Μπαίλς (Η.Π.Α.) έγινε η πρώτη Αμερικανίδα αθλήτρια που κέρδισε δύο χρυσά μετάλλια στο σύνθετο ατοιμικό και άλμα και η πρώτη Αμερικανίδα αθλήτρια που κέρδισε τρία μετάλλια για ομαδικά αγωνίσματα γυμναστικής

Τζούντο
* Ο Τεντί Ρινέ (Γαλλία) έγινε ο πρώτος άνδρας που κέρδισε τρία χρυσά μετάλλια στα 100+ κιλά

Σκοποβολή
* Η Αντριάνα Ρουάνο (Γουατεμάλα) κέρδισε το πρώτο χρυσό μετάλλιο της χώρας όταν κέρδισε το τραπ γυναικών

Τρίαθλο
* Ο Άλεξ Γι (Μεγάλη Βρετανία) έγινε ο πρώτος που κέρδισε τέσσερα συνολικά Ολυμπιακά μετάλλια σε αγώνες τριάθλου.