Το πρώτο μάθημα των οικονομικών είναι η έλλειψη επαρκών πόρων. Δεν υπάρχουν ποτέ αρκετά για να ικανοποιήσουν τις ανάγκες όλων όσοι τα θέλουν. Το πρώτο μάθημα της πολιτικής είναι να παραβλέπεις το πρώτο μάθημα των οικονομικών. - Thomas Sowell, 1930- , Αμερικανός πολιτικός σχολιαστής

Γουίμπλεντον-«Στοπ» στη Σαν από την Βέκιτς που έφτασε στον πρώτο της ημιτελικό Grand Slam

9 Ιουλίου, 2024

Το ονειρεμένο ταξίδι της Λούλα Σαν στο Γουίμπλεντον σταμάτησε στους προημιτελικούς καθώς η αθλήτρα από τη Νέα Ζηλανδία (Νο. 123 στον κόσμο) ηττήθηκε με 5-7, 6-4, 6-1 από την έμπειρη Ντόνα Βεκιτς-από την Κροατία- μέσα σε μια βροχερή ημέρα (9/7).
 Μία νίκη  που επέτρεψε στην Βέκιτς να φτάσει στον παρθενικό της ημιτελικό Grand Slam και να γίνει η δεύτερη γυναίκα από τη χώρα της που το έκανε στο τουρνουά, καθώς ισοφάρισε το κατόρθωμα της  Μιριάνα Λούτσιτς το 1999.

Η Σαν έσωσε τρία «breakpoints» κάτω από την οροφή του Court One και έσπασε για ένα κρίσιμο πλεονέκτημα 6-5 πριν καταφέρει να εκμεταλλευτεί τα πιο ευαίσθητα drop σουτ για να πάρει το πρώτο σετ.
 Η γεννημένη στην Τε Άναου (στη Νέα Ζηλανδία) αριστερόχειρας «παρέδωσε» το σερβίς της στο όγδοο γκέιμ του επόμενου σετ πριν η Βέκιτς κάνει ένα σωρό λάθη ενώ σέρβιρε για το σετ, πριν να ανακτήσει την ψυχραιμία της και να ισοφαρίσει στο ματς με άλλο ένα μπρέικ.
 Το ματς ανατράπηκε όταν η Βέκιτς έκανε μπρέικ στο τρίτο σετ μετά από διπλό σφάλμα της Σαν και ο πρώην «προημιτελική» του Australian Open και του U.S. Open γρήγορα απομακρύνθηκε για το προβάδισμα 5-0.
 Κάπως έτσι διέψευσε τις ελπίδες της Σαν να γίνει η πρώτη γυναίκα  από τα προκριματικά που θα προκριθεί στα ημιτελικά του Γουίμπλεντον μετά την Αμερικανίδα Αλεξάντρα Στίβενσον πριν από 25 χρόνια.