Εκατομμύρια είχαν δει το μήλο να πέφτει, αλλά μόνο ο Νεύτων ρώτησε γιατί. Bernard Baruch, 1870-1965, Αμερικανός επιχειρηματίας & πολιτικός

Για την παραμονή η εθνική κορασίδων, ηττήθηκε και από τη Λετονία

21 Αυγούστου, 2024

Με το… αριστερό μπήκε η εθνική κορασίδων στους αγώνες κατάταξης για το Ευρωμπάσκετ που διεξάγεται στο Μίσκολτς της Ουγγαρίας. Παρά τη σπουδαία εμφάνιση της Αποστολίας Ζορμπαλά που σημείωσε 34 πόντους, η ομάδα της Ελένης Μίχα ηττήθηκε σήμερα (21/8) από τη Λετονία με 80-70, στο πλαίσιο των αγώνων για τις θέσεις 9-16, και πλέον συνεχίζει στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 13-16. Εκεί το ζητούμενο για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, το οποίο μετράει πέντε ήττες σε ισάριθμα ματς στη διοργάνωση, είναι να κάνει δύο νίκες για να καταλάβει την 13η θέση και να εξασφαλίσει την παραμονή του στη μεγάλη κατηγορία, καθώς οι ομάδες που θα καταλάβουν τις θέσεις 14-16 στη διοργάνωση υποβιβάζονται. Επόμενος αντίπαλος για τη «γαλανόλευκη» θα είναι ο ηττημένος του ζευγαριού Ισραήλ-Μαυροβούνιο.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 26-41, 44-60, 70-80.

Η εθνική προηγήθηκε 10-5, 6:27 πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου, ωστόσο η Λετονία με σερί 10-0 πέρασε μπροστά με 15-10, 2:10 πριν το τέλος του δεκαλέπτου, με αποτέλεσμα η ελληνική ομάδα να υποχρεωθεί να κυνηγάει στο σκορ. Στην δεύτερη περίοδο η «γαλανόλευκη» σημείωσε μόλις εννέα πόντους, με αποτέλεσμα η Λετονία να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα 15 πόντων (41-26), ενώ είχε βρεθεί ακόμη και στο +16 λίγο πριν τη λήξη του α΄ μέρους. Στο τρίτο δεκάλεπτο η εθνική προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς, μείωσε με τρίποντο της Ζορμπαλά σε 55-44, 2:36 πριν τη λήξη, αλλά η Λετονία με σερί 6-0 προηγήθηκε 61-44 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Η ελληνική ομάδα «απάντησε» με σερί 8-0 και μείωσε σε 61-52, 7:45 πριν το τέλος του αγώνα, ενώ βρέθηκε ξανά στο -9 (67-58), περίπου πέντε λεπτά πριν τη λήξη. Όμως, η Λετονία έκανε σερί 9-0 και προηγήθηκε με 76-58, 2:52 πριν το τέλος, με αποτέλεσμα να «κλειδώσει» τη νίκη, καθώς η εθνική δεν είχε πλέον χρόνο στη διάθεσή της…

Διαιτητές: Ιβάνα Ιβάνοβιτς (Σερβία), Ιγιάν Γκονθάλεθ Γκάλβεθ (Ισπανία), Αντρέι Ζλατέφσκι (Βόρεια Μακεδονία)

ΕΛΛΑΔΑ (Μίχα): Λαγωνικάκη 3 (1), Μήτραλη, Φουστέρη 5 (1), Χλιαουτάκη 4, Βίγκα 14 (1), Μόσχου, Ζορμπαλά 34 (7), Υφαντοπούλου, Τσιανάκα 4, Τουμπανιάρη 2, Καμπακά 4.