Ο καλύτερος τρόπος για να μάθεις αν μπορείς να εμπιστευτείς κάποιον είναι να τον εμπιστευτείς. Ernest Hemingway, 1899-1961, Αμερικανός συγγραφέας, Νόμπελ 1954

Για δεύτερη σερί χρονιά στους ομίλους του Champions League ο Αλιμος

5 Οκτωβρίου, 2024

Ο Άλιμος «σφράγισε» την πρόκρισή του -για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά- στη φάση των ομίλων του Champions League υδατοσφαίρισης γυναικών, μετά την εύκολη νίκη του με 20-9 επί της ισπανικής Τενερίφε Ετσεϊδε, για την 4η αγωνιστική του 3ου προκριματικού ομίλου, που διεξάγεται στην Πάντοβα της Ιταλίας. Η πολύ ενισχυμένη φέτος ομάδα του Πάνου Βέργου δικαίωσε τον τίτλο του φαβορί και, έχοντας πλέον στο… τσεπάκι το εισιτήριο για τους «16», θα κυνηγήσει την πρωτιά του γκρουπ αύριο (6/10, 13:00), στην αναμέτρηση με τη γηπεδούχο Πάντοβα.

Τα τρία γκολ της Κλαούντια Μαρλέτα στην πρώτη περίοδο βοήθησαν τις «μελανόλευκες» να πάρουν από το ξεκίνημα σημαντικό προβάδισμα (6-2), με το ματς να παίρνει στη συνέχεια το… δρόμο του. Ο Βέργος έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλες τις παίκτριες και στην τελευταία περίοδο χρησιμοποίησε και την αναπληρωματική τερματοφύλακα, Μαρία Λάζαρη, αντί της Ιωάννας Σταματοπούλου.

Τα οκτάλεπτα (με πρώτη την τυπικά γηπεδούχο Τενερίφε): 2-6, 2-4, 3-7, 2-3

Η σύνθεση του Αλίμου: Σταματοπούλου, Μέγκενς 4, Χυδηριώτη 1, Ελληνιάδη 2, Μπιτσάκου 1, Χαλδαίου, Ασημάκη 1, Πάτρα, Κοβάτσεβιτς 3, Ριμπάνσκα 1, Μαρλέτα 5, Κοντογιάννη 2, Λάζαρη