Εκείνοι που μπορούν να χειρίζονται κρυφά τις υποθέσεις ενός κράτους το έχουν υπό την απόλυτη εξουσία τους - Baruch Spinoza

«Φιλική» νίκη της Ιταλίας, 2-0 τον Ισημερινό

25 Μαρτίου, 2024

Με αρκετά προβλήματα στην αποτελεσματικότητα και πιό δύσκολα απ΄ότι δείχνει το τελικό σκορ, η Ιταλία νίκησε με 2-0 τον Ισημερινό, σε φιλική αναμέτρηση προετοιμασίας εν’ όψει του Euro-2024, που διεξήχθη στην πόλη Χάρισον των ΗΠΑ.

Μόλις στο τρίτο λεπτό, ο Λορέντσο Πελεγκρίνι «άνοιξε το σκορ» για τους Ευρωπαίους, σημειώνοντας το έκτο του τέρμα με την φανέλα της εθνικής Ιταλίας. Στο 15ο λεπτό, ο Νικολό Ζανιόλο απέτυχε να σκοράρει σε τετ-α-τετ, ενώ ευκαιρία για γκολ, έχασε και Τζιάκομο Ρασπαντόρι (36`).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και η «σκουάντρα ατζούρα» βρήκε ένα δεύτερο γκολ σο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Νικολό Μπαρέλα.

«Στο δεύτερο ημίχρονο, χάσαμε πολλές μπάλες, αλλά παίξαμε ως ομάδα, χωρίς να μας ανησυχήσει πραγματικά η καλή ομάδα του Ισημερινού. Αυτή η περιοδεία είναι πολύ θετική, οι παίκτες ήταν πολύ σοβαροί. Έχουμε δύο σοβαρούς αγώνες και φυσικά, υπάρχουν πράγματα να βελτιώσουμε, αλλά είναι θετικη η εικόνα μας», σχολίασε ο Ιταλός ομοσπονδιακός τεχνικός, Λουτσιάνο Σπαλέτι.