Οι Αμερικανοί γίνονται όλο και πιο δυνατοί. Είκοσι χρόνια πριν, χρειάζονταν δυο άνθρωποι για να κουβαλήσουν ψώνια αξίας είκοσι δολαρίων. Σήμερα, και ένα παιδί πέντε χρονών μπορεί να το κάνει. Henry Youngman, 1906-1998, Αμερικανός κωμικός

Ευρωπαϊκό Κωφών: Την 5η θέση θα διεκδικήσουν οι γυναίκες στη Μάλαγα

25 Ιουνίου, 2024

Την τρίτη της ήττα, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης Κωφών, που διεξάγεται στη Μάλαγα της Ισπανίας, γνώρισε σήμερα, Τρίτη (25/6) η Εθνική ομάδα καλαθοσφαίρισης γυναικών, από την Τουρκία με 49-41, σε αγώνα για τα playoff, που θα την οδηγούσαν στην 4άδα της διοργάνωσης. Πλέον θα διεκδικήσει την 5η θέση σε αγώνα κατάταξης.

Η αστοχία των δύο ομάδων είναι αυτό που χαρακτηρίζει τον αγώνα καθώς φαίνεται και από το χαμηλό σκορ, το οποίο κρίθηκε αυτός. Πέντε παίκτριες σκόραραν για την Εθνική ομάδα, η οποία είχε συνολικά 3 τρίποντα σε 29 προσπάθειες και αυτό ήταν που τις στοίχισε, απέναντι σε μια Τουρκία που επίσης δεν ήταν εύστοχη στα σουτ 3 πόντων καθώς είχε 5/22, αλλά ήταν πιο εύστοχη στις βολές. Η αρχηγός Αλεξάνδρα Κοτσιάφτη σημείωσε για ακόμη ένα παιχνίδι, διψήφιο αριθμό πόντων 19 και την ακολούθησε η Λαμπρινή Αγαγιώτου με 17 και αξίζει να σημειωθεί ότι ήταν αυτή που πέτυχε τα τρίποντα της Εθνικής.

Αναγνωριστικό ήταν το 1ο 10λεπτο και για τις δύο ομάδες με την Τουρκία να παίρνει προβάδισμα λίγο πριν το τέλος του με 16-9 και την Κοτσιάφτη να μειώνει σε 16-11, που ήταν και το σκορ 10λεπτου.

Η Τουρκία μπήκε δυνατά και στη 2η περίοδο και πέτυχε καλάθι με το σκορ να διαμορφώνεται στο 18-11 και στο 21-13. Η Εθνική μας όμως είχε…απάντηση και μείωσε γρήγορα σε 21-18 με 3ποντο της Αγαγιώτου και καλάθι της Κοτσιάφτη. Η Κοτσιάφτη διαμόρφωσε και το 23-19, αλλά οι Τουρκάλες κατάφεραν να τελειώσουν το ημίχρονο στο +6 (27-19).

Στην αρχή του Β’ ημιχρόνου οι παίκτριες της Φρόσως Δρακάκη έδειξαν για ακόμη μια φορά τη μαχητικότητά τους. Η Τουρκία προηγήθηκε με 27-21 (9’56’’) κατάφεραν όμως και έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (27-27, 5’42’’) και προηγήθηκαν με 29-27 (4’24’’) πριν τη λήξη. Η Τουρκία ισοφάρισε, η Εθνική προηγήθηκε εκ νέου με 30-29 (00’56’’). Ένα καλάθι της Τουρκίας την έφερε να προηγείται με 32-30, αλλά και πάλι η Αγαγιώτου, με δικό της καλάθι έφερε το παιχνίδι σαν στην αρχή του, καθώς ισοφάρισε σε 32-32, που ήταν και σκορ της 3ης περιόδου.

Η Τουρκία παρά την αστοχία της σε κρίσιμα σουτ κατάφερε να προηγείται έστω με μικρή διαφορά, αλλά την Εθνική μας να παραμένει κοντά στο σκορ (35-32, 38-34, 40-37). Τα τελευταία λεπτά και ενώ οι παίκτριες της Δρακάκη είχαν καταφέρει να κρατούν επαφή με το σκορ (41-39, 43-41) ένα κλέψιμο στα 00’23’’ έδωσε «αέρα» 4 πόντων στην Τουρκία (45-41) και παρά τα συνεχή φάουλ των Ελληνίδων, για να «παγώνουν» τον χρόνο τελικά το παιχνίδι έληξε με 49-41, με νικήτρια τη γειτονική χώρα. Πλέον η Εθνική θα διεκδικήσει την 5η θέση στη διοργάνωση.

Τουρκία-Ελλάδα 49-41

Τα 10λεπτα: 16-11, 11-8, 5-13, 17-9

Εθνική Ελλάδος (Φρόσω Δρακάκη): Χρυσάνθη Χαϊνά, Χρυσούλα Σιαπλαούρα, Ευαγγελία Σαρακατσάνη 3 (1/3), Γεωργία Τσαρουχα, Λαμπρινή Αγαγιώτου 17 (3/12), Σταυρούλα Κοτσιρέα, Χρυσάνθη Βεράνη, Πετρούλα Τογα 4 (0/2), Αλεξάνδρα Κοτσιάφτη 19 (0/4), Στεφανία Πατέρα 1 (0/3), Κωνσταντίνα Μπάλκογλου.

Φρόσω Δρακάκη: «Όλοι εδώ δίνουμε την ψυχή μας»

Η ομοσπονδιακή προπονήτρια Φρόσω Δρακάκη μίλησε στη ιστοσελίδα της ΕΟΑΚ για τα τρία ματς: «Χάσαμε στις λεπτομερείς τα παιχνίδια. Η προσπάθεια των κοριτσιών είναι πραγματικά συγκινητική, όμως συμβαίνουν αυτά, στον αθλητισμό. Γίνεται τεράστια προσπάθεια και αυτό κρατάμε. Όλοι εδώ δίνουμε την ψυχή μας».