Αν δεν πιστεύουμε στην ελευθερία έκφρασης των ανθρώπων που απεχθανόμαστε, τότε δεν πιστεύουμε καθόλου σ' αυτήν. - Noam Chomsky, 1928- , Αμερικανός γλωσσολόγος & πολιτικός φιλόσοφος

Ευρωπαϊκό Κωφών: Στα ημιτελικά οι άνδρες στη Μάλαγα

27 Ιουνίου, 2024

Την τρίτη της νίκη στη διοργάνωση, πέτυχε σήμερα (27/6) η Εθνική ομάδα καλαθοσφαίρισης ανδρών, επί της Ισπανίας 76-75, για τα προημιτελικά, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης Κωφών, που διεξάγεται στη Μάλαγα της Ισπανίας. Με τη νίκη αυτή οι παίκτες του Βασίλη Γεραγωτέλλη, πέρασαν στους «4» της διοργάνωσης μετά από 7 χρόνια, που είχαν να βρεθούν σε ημιτελική φάση, αφήνοντας εκτός τους διοργανωτές Ισπανούς, μετά από ένα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Σ’ ένα παιχνίδι με τις δύο ομάδες να παίζουν κατά περιόδους, μπάσκετ υψηλών προδιαγραφών, η Εθνική μας νίκησε στο τέλος τους διοργανωτές Ισπανούς και ακολουθεί το…πλάνο του Ομοσπονδιακού προπονητή, Βασίλη Γεραγωτέλλη, ο οποίος πριν τη διοργάνωση, κρατούσε χαμηλούς τόνους, επισημαίνοντας ότι…πρώτος στόχος είναι η 8άδα και στη συνέχεια κάθε παιχνίδι είναι ξεχωριστό. Η Εθνική ανδρών θα αγωνιστεί στον αυριανό (28/6) ημιτελικό με αντίπαλο τη Λιθουανία (18:00, ώρα Ελλάδος) και στη συνέχεια θα διεκδικήσει μια θέση στο βάθρο.

Το παιχνίδι άρχισε με καλούς οιωνούς, καθώς η Εθνική προηγήθηκε με 3-0 και 5-3, αλλά οι Ισπανοί είχαν τον τρόπο να ισοφαρίζουν (3-3, 5-5, 7-7) και έφθασαν να προηγηθούν και με +5 (12-7, 5’59’’), αλλά και οι παίκτες του Βασίλη Γεραγωτέλλη, γρήγορα μείωσαν τη διαφορά στον πόντο (14-13, 4’35’’). Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα, αλλά ο Δεληγεώργης ήταν αυτός που με τρίποντο (00’59’’) έστειλε προηγούμενη την Εθνική με 22-21.

Και το 2ο 10λεπτο κύλησε με την ίδια εικόνα με την Εθνική μας να παίρνει διαφορά 4 πόντων (30-26, 4’50’’) αλλά τους Ισπανούς να το… γυρίζουν και 2’΄42’’ πριν τη λήξη να προηγούνται 37-30. Ο Βαβάτσικος 1’38’’ πριν τη λήξη μείωσε σε 37-32, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Το ίδιο αγχωτικό ήταν και το 2ο ημίχρονο με την Εθνική να «ροκανίζει» τη διαφορά στην αρχή του 3ου 10λεπτου. Ισοφάρισε εκ νέου σε 39-39 και πήρε «κεφάλι» στο σκορ (41-39, 43-42). Οι εναλλαγές στο σκορ και στην ευστοχία των παικτών των δύο ομάδων, ήταν συνεχείς με τους διοργανωτές με σουτ 3 πόντων και εύστοχες βολές να προηγούνται εκ νέου με 54-48 (1’23’’) πριν τη λήξη της περιόδου. Πεταλάς και Δεληγεώργης με δύο εύστοχα 3ποντα έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (54-54, 1’42’’). Ο Μίλιος με εύστοχη βολή έκανε το 55-54 υπέρ της Εθνικής. Οι Ισπανοί «απάντησαν» με τον ίδιο τρόπο ισοφάρισαν και προηγήθηκαν 56-55, αλλά ο Πεταλάς με 3ποντο buzzer beater, έστειλε την Εθνική προηγούμενη στο τελευταίο 10λεπτο με 58-56.

Τελευταίο 10λεπτο και οι Ισπανοί μπήκαν ισοφαρίζοντας σε 58-58, και προηγήθηκαν 60-58. Ο Δεληγεώργης με καλάθι και φάουλ έδωσε νέο προβάδισμα στην Εθνική με 61-60 και ο ίδιος με 3ποντο έδωσε «αέρα» 4 πόντων, για να έρθει και ο Βαβάτσικος να ανεβάσει τη διαφορά στο +7 (67-60, 7’04’’). Οι Ισπανοί έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν σε 67-65 (5’43’’). Τρίποντο του Βαβάτσικου διαμορφώνει το 70-67, αλλά οι Ισπανοί ισοφαρίζουν εκ νέου 70-70 (3’13’’, πριν τη λήξη). Νέο προβάδισμα για την Εθνική 73-70, με τους Ισπανούς να …γυρίζουν το ματς 2’00΄΄ πριν τη λήξη και να προηγούνται 74-73. Ο Δεληγεώργης με κλέψιμο κερδίζει φάουλ ευστοχεί στις βολές  και δίνει προβάδισμα 75-74 (1’12΄΄). Ο Βαβάτσικος 00’ 15’’ πριν τη λήξη υπέπεσε σε φάουλ, οι Ισπανοί ευστόχησαν σε μια βολή και  ισοφάρισαν σε 75-75. Ο Πεταλάς στην επόμενη επίθεση κέρδισε φάουλ, (00’03’’) ευστόχησε στη μια από τις δύο βολές, αλλά ήταν αρκετή, για να διαμορφώνει το 76-75 και να στείλει την Εθνική μας στα ημιτελικά.

Ισπανία- Ελλάδα 75-76

Τα 10λεπτα: 21-22, 16-10, 19-26, 19-18

Εθνική Ελλάδος (Βασίλης Γεραγωτέλλης): Κοσκινάς, Ερηνάκης 3 (1/3), Μίλιος 1, Γκανατσάς, Γλύνης 8 (2/4), Ντικούδης 3 (0/1), Βαϊόπουλος, Πεταλάς 25 (4/8), Βαβάτσικος 15 (3/5), Δεληγεώργης 21 (3/6), Κωνσταντάρας, Τσαγκαρούλης.

Στην 5η θέση οι γυναίκες

Την 5η θέση κατέλαβε η Εθνική ομάδα καλαθοσφαίρισης γυναικών, μετά τη σημερινή (Πέμπτη, 27/6) της νίκη, επί της Πολωνίας με 63-56, στον αγώνα κατάταξης, για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης Κωφών, που διεξάγεται στη Μάλαγα της Ισπανίας.

Η Λαμπρινή Αγαγιώτου είχε δείξει και στο προηγούμενο παιχνίδι με την Τουρκία, ότι βρίσκεται σε φόρμα, καθώς πέτυχε 14 πόντους και τα τρία τρίποντα της Εθνικής. Έτσι και σήμερα, σημείωσε 26 πόντους με 100% ευστοχία στα σουτ 3 πόντων καθώς πέτυχε 5/5! Διψήφιο αριθμό πόντων με 14, σημείωσαν  η αρχηγός της ομάδος Αλεξάνδρα Κοτσιάφτη, αλλά και η Χρύσα Χαϊνά με 10 πόντους.

Εθνική Ελλάδος (Φρόσω Δρακάκη): Χρυσάνθη Χαϊνά 10 (1/4), Χρυσούλα Σιαπλαούρα, Ευαγγελία Σαρακατσάνη 1 (0/3), Γεωργία Τσαρουχα, Λαμπρινή Αγαγιώτου 26 (5/5), Σταυρούλα Κοτσιρέα 3 (1/3), Χρυσάνθη Βεράνη, Πετρούλα Τογα 3 (1/1), Αλεξάνδρα Κοτσιάφτη 14 (0/2), Στεφανία Πατέρα 6 (0/1), Κωνσταντίνα Μπάλκογλου.