Ένα έθνος για να έχει καλούς στρατιώτες, πρέπει να βρίσκεται συνεχώς σε πόλεμο. Napoleon Bonaparte, 1769-1821, Γάλλος ηγέτης

Ευρωπαϊκό Κωφών: Ήττα στην πρεμιέρα και για τις γυναίκες, 63-44 από την Ουκρανία

22 Ιουνίου, 2024

Σε κακό δαίμονα εξελίσσεται η Ουκρανία για τις εθνικές ομάδες μπάσκετ. Μετά την ήττα των ανδρών, και οι παίκτριες της Φρόσως Δρακάκη γνώρισαν σήμερα (Σάββατο, 22/6) την ήττα από τη δευτεραθλήτρια κόσμου Ουκρανία με 63-44, στα πλαίσια του Β΄ Ομίλου, για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης Κωφών, που διεξάγεται στη Μάλαγα της Ισπανίας.

Το πρώτο και το τρίτο 10λεπτο ήταν καθοριστικά για τη «γαλανόλευκη», καθώς σημείωσε μόλις επτά πόντους! Οι Ουκρανές μπήκαν δυνατά, με την εθνική ομάδα να είναι νευρική στα σουτ, με αποτέλεσμα να «σπάζουν» τη στεφάνη. Το τέλος της 1ης περιόδου βρήκε τις Ουκρανές να έχουν πάρει διαφορά 14 πόντων (21-7).

Δεύτερη περίοδος με την αστοχία να συνεχίζεται και την ομάδα της Ουκρανίας να αυξάνει τη διαφορά στους 16 πόντους (26-10, 29-13) και 5:14 πριν τη λήξη του ημιχρόνου να τη φθάνει στους 18 (31-13)! Στο σημείο αυτό η Αλεξάνδρα Κοτσιάφτη πήρε… το όπλο της και με συνεχόμενα καλάθια μείωσε τη διαφορά στους 9 πόντους (33-24) και την Πατέρα λίγο πριν το τέλος στους 7 (33-26), που ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε όπως ακριβώς και το πρώτο, με την Εθνική να μην μπορεί να πετύχει καλάθι για σχεδόν 7 λεπτά, με αποτέλεσμα οι Ουκρανές να αυξήσουν πάλι τη διαφορά, φθάνοντας στο 42-26 (6:08). Η Κοτσιάφτη και πάλι πέτυχε καλάθι (42-28), αλλά η συνέχεια ανήκε και πάλι στην Ουκρανία, η οποία με εύστοχα σουτ έφθασε να προηγείται και με 19 πόντους (47-28). Τελικά η 3η περίοδος έληξε με διαφορά 17 πόντων, με προηγούμενη την Ουκρανία 50-33.

Στην 4η και τελευταία περίοδο οι παίκτριες της Φρόσως Δρακάκη έβγαλαν κάποια αντίδραση και μείωσαν τη διαφορά στους 11 (51-40) και στους 10 (53-43, 6:07 πριν τη λήξη), με την Ουκρανία όμως να έχει την ευστοχία και να μπορεί να διαχειριστεί τον αγώνα, φθάνοντας στη νίκη με 63-44.

Τα δεκάλεπτα: 21-7, 12-19, 17-7, 13-11

ΕΛΛΑΔΑ (Φρόσω Δρακάκη): Σταυρούλα Κοτσιρέα, Πετρούλα Τογα, Λαμπρινή Αγαγιώτου 10 (3/9), Χρυσούλα Σιαπλαούρα, Ευαγγελία Σαρακατσάνη 2, Αλεξάνδρα Κοτσιάφτη 11 (1/4), Χρυσάνθη Χαϊνά 10 (2/4), Στεφανία Πατέρα 11 (1/8), Χρυσάνθη Βεράνη, Γεωργία Τσαρουχα, Κωνσταντίνα Μπάλκογλου.

Το επόμενο κρίσιμο παιχνίδι των γυναικών είναι την ίδια ώρα (16:30), τη Δευτέρα, του Αγίου Πνεύματος (24/6), με αντίπαλο τη Λιθουανία, όπου και ολοκληρώνει τη φάση των Ομίλων.

Αύριο (Κυριακή, 23/6. 15:30, ώρα Ελλάδος) η εθνική ανδρών δίνει τον δεύτερο αγώνα της στη διοργάνωση, με αντίπαλο το Ισραήλ, σ’ ένα παιχνίδι επανάληψη του περυσινού παγκοσμίου πρωταθλήματος, που στέρησε στους Έλληνες παίκτες τη συμμετοχή τους στα ημιτελικά της διοργάνωσης της Κρήτης.