Ένας συναινετικός πολιτικός είναι αυτός που κάνει πράγματα που δεν πιστεύει, επειδή αυτά κρατάνε τους ανθρώπους ήσυχους όταν τα κάνει. John Major, 1943- , Βρετανός Πρωθυπουργός

EuroVolley K20: Πρεμιέρα με το… δεξί στην Άρτα η εθνική εφήβων

26 Αυγούστου, 2024

Χωρίς να δυσκολευτεί στην πρεμιέρα των αγωνιστικών υποχρεώσεών της στον 2ο όμιλο, η εθνική εφήβων έκανε το πρώτο θετικό βήμα στο EuroVolley Κ20, που διεξάγεται στην Άρτα, επικρατώντας με 3-0 σετ της Σκωτίας. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έδειξε από το ξεκίνημα του αγώνα στοιχεία ανωτερότητας και ο ομοσπονδιακός προπονητής Κώστας Λιώσης είχε την ευκαιρία να κάνει συντήρηση δυνάμεων σε κάποιους αθλητές και να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής.

Το βράδυ της Τρίτης (27/8) η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει το Ισραήλ που έδειξε τη δυναμική του απέναντι στην Ιταλία, την οποία νίκησε με 3-0 σετ.

Στο πρώτο σετ η εθνική ξεκίνησε λίγο αγχωμένη με αποτέλεσμα η Σκωτία να βρίσκεται κοντά στο σκορ. Μετά τον άσσο του Άγγελου Σταθέλου για το 7-6 η γαλανόλευκη άρχισε να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση, με αποδέκτες τον Βαγγέλη Ρούσο και τον Γεράσιμο Τζάρα. Ο άσσος του Μάριου Σταυρόπουλου έκανε το 11-7, με τον Νίκο Μπόνια λίγο αργότερα με μπλοκ να δίνει προβάδισμα εννέα πόντων στην Ελλάδα (22-13). Ο διεθνής κεντρικός ήταν αυτός που έκανε και το 1-0 σετ με 25-16.

Σε αντίθεση με το πρώτο σετ, στο δεύτερο μπήκαμε από την αρχή με συγκέντρωση, οι Έλληνες διεθνείς ακολούθησαν κατά γράμμα την τακτική του Κώστα Λιώση και πήραν από νωρίς προβάδισμα. Με τα σερβίς του Βαγγέλου Ρούσου και με συνεχόμενους άσσους η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (21-08), για να τελειώσει το σετ λίγο αργότερα με 25-13 μετά από λάθος των Σκωτσέζων.

Με κόντρα επίθεση του Βαγγέλη Ρούσου η εθνική ξεκίνησε προηγούμενη με 6-1 στο τρίτο σετ, βάζοντας από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη. με άσσο του Άγγελου Χαλίλη η διαφορά έφτασε στο +10 (12-2), για να τελειώσει το σετ με 25-14 και ο αγώνας με 3-0 σετ.