Το δύσκολο σε μια διαφωνία δεν είναι να υπερασπισθεί κανείς τη γνώμη του, αλλά να την ξέρει. Andre Maurois, 1885-1976, Γάλλος συγγραφέας

Europa Conference League: Προκρίθηκε στα νοκ-άουτ η Μακάμπι Τελ Αβίβ

30 Νοεμβρίου, 2023

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ έδειξε «μέταλλο» στην παγωμένη Ισλανδία και με τη νίκη της με 2-1 επί της Μπρέινταμπλικ στο πρώτο ματς της 5ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa Conference League, εξασφάλισε την παρουσία της στα νοκ-άουτ της διοργάνωσης. Και θα «παλέψει» με την Γάνδη για την πρωτιά στον 2ο όμιλο στην τελευταία αγωνιστική του group stage του Europa Conference League.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Μπιτόν στο 35′, για να ισοφαρίσει στο 61′ ο Έγιολσφον για την αξιόμαχη Μπρέινταμπλικ. Τη λύση για τους Ισραηλινούς έδωσε ο «γερόλυκος» Ζάχαβι με άλλο ένα γκολ στο 82ο λεπτό, χαρίζοντας τη νίκη και την πρόκριση στην ομάδα του. Οι Ισλανδοί ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Έγιολφσον στο 90’+2′ με δεύτερη κίτρινη.

Στην Αστάνα, η Ντινάμο Ζάγκρεμπ νιώθοντας τον κίνδυνο του αποκλεισμού επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις και στις νίκες, μετά από τρεις σερί ήττες, επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 2-0. Μετά από ένα «στείρο» πρώτο ημίχρονο, ο Βίντοβιτς σημείωσε το γκολ που άνοιξε το δρόμο για τη νίκη της ομάδας του, ενώ στο 79′ ο Κανέκο έκανε το 2-0 κρατώντας «ζωντανή» την Ντινάμο στη διεκδίκηση της 2ης θέσης και τα νοκ-άουτ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 5ης αγωνιστικής του Europa Conference League έχουν ως εξής: