Η Φενερμπαχτσέ υπερασπίστηκε το «στέμμα» της στην Euroleague Γυναικών και στον έκτο τελικό της στη διοργάνωση, πανηγύρισε το δεύτερο τρόπαιο της Ιστορίας της και μάλιστα back to back. Η τουρκική ομάδα συνέτριψε με 106-73 τη «σταχτοπούτα» σε τελικό Βιλνέβ Ντ΄ Ασκ στη Μερσίνη, περιορίζοντας τις Γαλλίδες στη δεύτερη θέση.
«Κλειδί» του θριάμβου για την Φενερμπαχτσέ το ξέσπασμά της από το ισόπαλο 40-40 στα μέσα της δεύτερης περιόδου, όταν έτρεξε επιμέρους σκορ 18-5, διαμορφώνοντας το 58-45 στο 20΄ και εξασφαλίζοντας μία διαφορά ασφαλείας, που δεν απειλήθηκε μέχρι το φινάλε.
Πρωταγωνίστρια των νικητριών η Ναφίσα Κόλλιερ με 33 πόντους και 8 ριμπάουντ.
Τα δεκάλεπτα: 28-27, 58-45, 77-61, 106-73
ΘΟΔΩΡΗΣ ΨΩΜΑΣ