Ο πόλεμος δεν μπορεί να φέρει πραγματικά οικονομική ανάπτυξη (όχι άμεσα τουλάχιστον) δεδομένου ότι αύξηση του πλούτου ποτέ δεν μπορεί να προέλθει από καταστροφή αγαθών. Ludwig von Mises, 1881-1973, Ιταλός οικονομολόγος

Euro 2024 (Προκριματικά)-Το…παζλ της πρόκρισης. Ποια χρειάζεται τι για να φτάσει στη Γερμανία

17 Νοεμβρίου, 2023

 Συνεχίζεται απόψε (17/11) η προκριματική διαδρομή του Euro 2024 που θα ολοκληρθεί την Τρίτη (21/11) με τη διεξαγωγή της 10ης αγωνιστικής, πριν τον Μάρτιο γίνουν γνωστές οι τρεις ομάδες που θα προέλθουν από τα play-offs του Nations League.

 Έχουν προκριθεί: Αυστρία, Γαλλία, Βέλγιο, Αγγλία, Ουγγαρία, Πορτογαλία, Σλοβακία, Ισπανία, Σκωτία, Τουρκία και η οικοδέσποινα Γερμανία 
 Επιβεβαιώθηκαν στα play-offs: Βοσνία/Ερζεγοβίνη, Φινλανδία, Γεωργία, Λουξεμβούργο
 Εξασφαλισμένη τουλάχιστον μια θέση στα play-offs (λόγω της κατάταξης του UEFA Nations League): Κροατία, Ελλάδα, Ισραήλ, Ιταλία, Καζακστάν, Ολλανδία, Σερβία
 Δεν μπορούν να τερματίσουν στις δύο πρώτες θέσεις του ομίλου: Ανδόρα, Αζερμπαϊτζάν, Λευκορωσία, Βοσνία/Ερζεγοβίνη, Βουλγαρία, Κύπρος, Εσθονία, Νησιά Φερόε, Γεωργία, Γιβραλτάρ, Ισλανδία, Λετονία, Λιχτενστάιν, Λιθουανία, Μάλτα, Βόρεια Ιρλανδία, Βόρεια Μακεδονία, Νορβηγία, Ιρλανδία, Σαν Μαρίνο, Σουηδία

 Αυτά είναι σύμφωνα με την UEFA, τα δεδομένα και αυτές οι πιθανότητες σε καθένα από τους 10 προκριματικούς ομίλους:

1ος όμιλος:
10η αγωνιστική (Κυριακή 19 Νοεμβρίου)
Σκωτία-Νορβηγία, Ισπανία-Γεωργία
– Η Σκωτία και η Ισπανία προκρίθηκαν.

2ος όμιλος 
9η αγωνιστική (Σάββατο 18 Νοεμβρίου)
Γαλλία-Γιβραλτάρ, Ολλανδία-Ιρλανδία
– Η Γαλλία προκρίθηκε στους τελικούς.
– Η Ολλανδία θα προκριθεί εάν κερδίσει την Ιρλανδία.
– Η Ελλάδα δεν θα μπορέσει να τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις και θα επιβεβαιωθεί στα play-offs, εάν κερδίσει η Ολλανδία.
– Η Ιρλανδία δεν μπορεί να τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις.
– Το Γιβραλτάρ δεν μπορεί να τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις

3ος όμιλος
9η αγωνιστική (Παρασκευή 17 Νοεμβρίου)
Αγγλία-Μάλτα, Ιταλία-Βόρεια Μακεδονία
– Η Αγγλία προκρίθηκε.
– Εάν η Ιταλία κερδίσει τη Βόρεια Μακεδονία, η Ιταλία κέρδιζε τον αγώνα πρόκρισης με την Ουκρανία εάν αποφύγει την ήττα στον τελευταίο της αγώνα.
– Εάν η Ιταλία δεν κερδίσει τη Βόρεια Μακεδονία, η Ουκρανία θα  κέρδιζε τον αγώνα πρόκρισης με την Ιταλία στην πρόκριση εάν αποφύγει την ήττα στον τελευταίο της αγώνα
– Η Βόρεια Μακεδονία δεν μπορεί να τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις.
– Η Μάλτα δεν μπορεί να τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις.

4ος όμιλος 
9η αγωνιστική (Σάββατο 18 Νοεμβρίου)
Αρμενία-Ουαλία, Λετονία-Κροατία
– Η Τουρκία έχει προκριθεί.
– Η Ουαλία θα προκριθεί αν κερδίσει την Αρμενία και η Κροατία χάσει από τη Λετονία.
– Η Κροατία δεν θα μπορέσει να τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις και θα επιβεβαιωθεί στα play-offs, εάν χάσει και κερδίσει η Ουαλία.
– Η Αρμενία δεν θα μπορέσει να τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις εάν χάσει ή αν φέρει ισοπαλία και κερδίσει η Κροατία.
– Η Λετονία δεν μπορεί να τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις.

5ος όμιλος 
9η αγωνιστική (Παρασκευή 17 Νοεμβρίου)
Μολδαβία-Αλβανία, Πολωνία-Τσεχία
– Η Αλβανία θα προκριθεί εάν αποφύγει την ήττα από τη Μολδαβία ή εάν η Πολωνία κερδίσει την Τσεχία.
– Η Τσεχία θα προκριθεί αν κερδίσει την Πολωνία και η Μολδαβία δεν κερδίσει.
– Η Πολωνία δεν θα μπορέσει να τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις εάν δεν κερδίσει ή εάν η Μολδαβία κερδίσει την Αλβανία.
– Η Μολδαβία δεν θα μπορέσει να τερματίσει στις δύο πρώτες αν χάσει από την Αλβανία και η Πολωνία εναντίον της Τσεχίας δεν φέρει ισοπαλία, ή αν η Μολδαβία φέρει ισοπαλία και η Τσεχία κερδίσει.
– Τα Νησιά Φερόε δεν μπορούν να τερματίσουν στις δύο πρώτες θέσεις.

6ος όμιλος 
9η αγωνιστική (Κυριακή 19 Νοεμβρίου)
Βέλγιο-Αζερμπαϊτζάν, Σουηδία-Εσθονία

– Το Βέλγιο και η Αυστρία προκρίθηκαν στους τελικούς.

7ος όμιλος 
10η αγωνιστική (Κυριακή 19 Νοεμβρίου)
Ουγγαρία-Μαυροβούνιο, Σερβία-Βουλγαρία
– Η Ουγγαρία προκρίθηκε στη τελική φάση
– Η Σερβία θα προκριθεί εάν αποφύγει την ήττα από τη Βουλγαρία ή εάν το Μαυροβούνιο δεν κερδίσει την Ουγγαρία.
– Το Μαυροβούνιο θα προκριθεί αν κερδίσει την Ουγγαρία και η Σερβία χάσει από τη Βουλγαρία.
– Η Λιθουανία δεν μπορεί να τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις.
– Η Βουλγαρία δεν μπορεί να τερματίσει στις δύο πρώτες

8ος όμιλος 
9η αγωνιστική (Παρασκευή 17 Νοεμβρίου)
Δανία-Σλοβενία, Καζακστάν-Σαν Μαρίνο, Φινλανδία-Βόρεια Ιρλανδία
– Η Σλοβενία θα προκριθεί εάν νικήσει τη Δανία, ή εάν η Σλοβενία φέρει ισοπαλία και το Καζακστάν δεν κερδίσει τον Σαν Μαρίνο, ή ανεξάρτητα αν ηττηθεί το Καζακστάν.
– Η Δανία θα προκριθεί εάν κερδίσει τη Σλοβενία ή εάν το Καζακστάν δεν κερδίσει τον Σαν Μαρίνο.
– Το Καζακστάν δεν θα μπορέσει να τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις και θα επιβεβαιωθεί στα play-offs, εάν χάσει από τον Σαν Μαρίνο ή εάν το Καζακστάν φέρει ισοπαλία και η Σλοβενία δεν χάσει.
– Η Φινλανδία δεν μπορεί να τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις και θα μπει στα play-offs.
– Η Βόρεια Ιρλανδία δεν μπορεί να τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις.
– Το Σαν Μαρίνο δεν μπορεί να τερματίσει στους δύο πρώτους.

9ος όμιλος 
Επαναπρογραμματίστηκε το παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής (Τετάρτη 15 Νοεμβρίου)
Ισραήλ-Ελβετία
9η αγωνιστική (Σάββατο 18 Νοεμβρίου)
Ελβετία-Κόσοβο, Λευκορωσία-Ανδόρα, Ισραήλ-Ρουμανία.
– Η Ρουμανία θα προκριθεί εάν κερδίσει το Ισραήλ ή εάν το Ισραήλ δεν κερδίσει την Ελβετία και η Ρουμανία αποφύγει την ήττα από το Ισραήλ.
– Η Ελβετία θα προκριθεί αν κερδίσει το Ισραήλ.
– Το Ισραήλ θα προκριθεί εάν κερδίσει και την Ελβετία και τη Ρουμανία και η Ελβετία δεν κερδίσει το Κόσοβο. Το Ισραήλ δεν θα μπορέσει να τερματίσει στους δύο πρώτους και θα επιβεβαιωθεί στα play-offs, εάν δεν καταφέρει να νικήσει
 
10ος όμιλος
10η αγωνιστική (Κυριακή 19 Νοεμβρίου)
Πορτογαλία-Ισλανδία, Βοσνία/Ερζεγοβίνη-Σλοβακία, Λιχτενστάιν-Λουξεμβούργο
– Η Πορτογαλία και η Σλοβακία προκρίθηκαν στους τελικούς.
– Λουξεμβούργο και Βοσνία/Ερζεγοβίνη επιβεβαιώθηκαν στα play-offs 
 

A. Bαζογιάννης