Ένας από τους πιο κοινούς πειρασμούς ο οποίος όμως οδηγεί στις μεγάλες συμφορές είναι ο πειρασμός των λέξεων: «Όλοι έτσι κάνουν». Λέων Τολστόι, 1828-1910, Ρώσος συγγραφέας

Euro 2024 (Προκριματικά): Το…παζλ της πρόκρισης

19 Νοεμβρίου, 2023

Συνεχίζεται απόψε (19/11) η προκριματική διαδρομή του Euro 2024 που θα ολοκληρθεί την Τρίτη (21/11) με τη διεξαγωγή της 10ης αγωνιστικής, πριν τον Μάρτιο γίνουν γνωστές οι τρεις ομάδες που θα προέλθουν από τα play-offs του Nations League.

 Έχουν προκριθεί: Αλβανία, Αυστρία, Γαλλία, Βέλγιο, Δανία, Αγγλία, Ουγγαρία, Ολλανδία, Πορτογαλία,Ρουμανία, Σλοβακία, Ισπανία, Σκωτία, , Ελβετία, Τουρκία και η οικοδέσποινα Γερμανία 
 Επιβεβαιώθηκαν στα play-offs: Βοσνία/Ερζεγοβίνη, Φινλανδία, Ελλάδα, Γεωργία, Ισραήλ, Λουξεμβούργο, Πολωνία.
 Εξασφαλισμένη τουλάχιστον μια θέση στα play-offs (λόγω της κατάταξης του UEFA Nations League): Κροατία, Ιταλία, Καζακστάν, Σερβία
 Δεν μπορούν να τερματίσουν στις δύο πρώτες θέσεις του ομίλου: Ανδόρα, Αρμενία,  Αζερμπαϊτζάν, Λευκορωσία, Βοσνία/Ερζεγοβίνη, Βουλγαρία, Κύπρος, Εσθονία, Νησιά Φερόε, Φινλανδία, Γεωργία, Γιβραλτάρ, Ελλάδα Ισλανδία, Ισράλ, Κόσοβο, Λετονία, Λιχτενστάιν, Λιθουανία, Μάλτα, Βόρεια Ιρλανδία, Βόρεια Μακεδονία, Νορβηγία, Πολωνία, Ιρλανδία, Σαν Μαρίνο, Σουηδία

 Αυτά είναι σύμφωνα με την UEFA, τα δεδομένα και αυτές οι πιθανότητες σε καθένα από τους 10 προκριματικούς ομίλους:

1ος όμιλος:
10η αγωνιστική (Κυριακή 19 Νοεμβρίου)
Σκωτία-Νορβηγία, Ισπανία-Γεωργία
– Η Σκωτία και η Ισπανία προκρίθηκαν.

2ος όμιλος 
10η αγωνιστική (Τρίτη 21 Νοεμβρίου)
Γιβραλτάρ-Ολλανδία, Ελλάδα-Γαλλία
– Γαλλία και Ολλανδία προκρίθηκαν στην τελική φάση.
– Η Ελλάδα δεν θα μπορέσει να τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις αλλά επιβεβιώθηκε στα play-offs.
– Η Ιρλανδία δεν μπορεί να τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις.
– Το Γιβραλτάρ δεν μπορεί να τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις

3ος όμιλος
9η αγωνιστική (Δευτέρα 20 Νοεμβρίου)
Βόρεια Μακεδονία-Αγγλία,Ουκρανία-Ιταλία
– Η Αγγλία προκρίθηκε.
– Η Ιταλία θα προκριθεί εάν αποφύγει την ήττα από την Ουκρανία. αν χάσει θα επιβεβαιωθεί στα play-offs.
– Η Ουκρανία θα προκριθεί αν κερδίσει την Ιταλία.
– Η Βόρεια Μακεδονία δεν μπορεί να τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις.
– Η Μάλτα δεν μπορεί να τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις.

4ος όμιλος 
10η αγωνιστική (Τρίτη 21 Νοεμβρίου)
Κροατία-Αρμενία, Ουαλία-Τουρκία
– Η Τουρκία έχει προκριθεί.
– Η Κροατία θα προκριθεί αν κερδίσει την Αρμενία ή εάν η Ουαλία δεν κερδίσει την Τουρκία.
– Η Ουαλία μπορεί να προκριθεί εάν κερδίσει την Τουρκία και η Κροατία δεν νικήσει την Αρμενία.
– Η Αρμενία δεν θα μπορέσει να τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις εάν χάσει ή αν φέρει ισοπαλία και κερδίσει η Κροατία.
– Η Λετονία δεν μπορεί να τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις.

5ος όμιλος 
9η αγωνιστική (Δευέρα 20 Νοεμβρίου)
Αλβανία-Νησιά Φερόε, Τσεχία-Μολδαβία
– Η Αλβανία προκρίθηκε.
– Η Τσεχία θα προκριθεί αν αποφύγει την ήττα από τη Μολδαβία.
– Η Πολωνία δεν μπορεί να τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις.
– Η Μολδαβία θα προκριθεί αν κερδίσει την Τσεχία.
– Τα Νησιά Φερόε δεν μπορούν να τερματίσουν στις δύο πρώτες θέσεις.

6ος όμιλος 
9η αγωνιστική (Κυριακή 19 Νοεμβρίου)
Βέλγιο-Αζερμπαϊτζάν, Σουηδία-Εσθονία
– Το Βέλγιο και η Αυστρία προκρίθηκαν στην τελική φάση.

7ος όμιλος 
10η αγωνιστική (Κυριακή 19 Νοεμβρίου)
Ουγγαρία-Μαυροβούνιο, Σερβία-Βουλγαρία
– Η Ουγγαρία προκρίθηκε στη τελική φάση
– Η Σερβία θα προκριθεί εάν αποφύγει την ήττα από τη Βουλγαρία ή εάν το Μαυροβούνιο δεν κερδίσει την Ουγγαρία.
– Το Μαυροβούνιο θα προκριθεί αν κερδίσει την Ουγγαρία και η Σερβία χάσει από τη Βουλγαρία.
– Η Λιθουανία δεν μπορεί να τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις.
– Η Βουλγαρία δεν μπορεί να τερματίσει στις δύο πρώτες

8ος όμιλος 
9η αγωνιστική (Δευτέρα 20 Νοεμβρίου)
Βόρεια Ιρλανδία-Δανία,Σαν Μαρίνο-Φινλανδία,Σλοβενία-Καζακστάν
– Η Δανία προκρίθηκε.
– Η Σλοβενία θα προκριθεί αν αποφύγει την ήττα από το Καζακστάν.
– Το Καζακστάν θα προκριθεί εάν κερδίσει τη Σλοβενία, αν αποτύχει να κερδίσει θα επιβεβαιωθεί στα play-offs.
– Η Φινλανδία δεν μπορεί να τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις και θα μπει στα play-offs.
– Η Βόρεια Ιρλανδία δεν μπορεί να τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις.
– Το Σαν Μαρίνο δεν μπορεί να τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις.

9ος όμιλος 
10η αγωνιστική (Τρίτη 21 Νοεμβρίου)
Ανδόρα-Ισραήλ, Κόσοβο-Λευκορωσία, Ρουμανία-Ελβετία.
– Ελβετία και Ρουμανία έχουν προκριθεί στην τελικη φάση.
– Το Ισραήλ δεν μπορεί να τερματίσει στι ς δύο πρώτες θέσεις αλλά έχει επιβεβαιωθεί στα play-offs.
– Το Κόσοβο δεν μπορεί να τερματίσεις στις δύο πρώτες θέσεις
– Η Λευκορωσία δεν μπορεί να τερματίσεις στις δύο πρώτες θέσεις
– Η Ανδόρα δεν μπορεί να τερματίσεις στις δύο πρώτες θέσεις

10ος όμιλος
10η αγωνιστική (Κυριακή 19 Νοεμβρίου)
Πορτογαλία-Ισλανδία, Βοσνία/Ερζεγοβίνη-Σλοβακία, Λιχτενστάιν-Λουξεμβούργο
– Η Πορτογαλία και η Σλοβακία προκρίθηκαν στους τελικούς.
– Λουξεμβούργο και Βοσνία/Ερζεγοβίνη επιβεβαιώθηκαν στα play-offs 
 

Α. Βαζογιάννης