Θα πάρει πολύ καιρό και σίγουρα η Δύση θα παραμείνει ο κυρίαρχος πολιτισμός για μεγάλο διάστημα μέσα στον επόμενο αιώνα, αλλά η παρακμή ήδη βρίσκεται σε εξέλιξη. Samuel P.Hyntington, 1927-2008, Αμερικανός επιστήμονας

EURO 2024: Ο Σικ χάνει το ματς με την Τουρκία

24 Ιουνίου, 2024

Ο Πάτρικ Σικ, θα χάσει τον αγώνα της Τετάρτης (26/6) με την Τουρκία στο Αμβούργο, με τον οποίο η Τσεχία ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της στον 6ο όμιλο του EURO 2024, όπως μεταδίδουν σήμερα (24/6) τα τσέχικα ΜΜΕ. Ο διεθνής επιθετικός, ο οποίος ήταν εκ των πρώτων σκόρερ στο προηγούμενο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, αποχώρησε χωλαίνοντας στο 68ο λεπτό του σαββατιάτικου ματς με τη Γεωργία (1-1), περίπου δέκα λεπτά αφότου πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης. Ο προπονητής της Τσεχίας, Ιβάν Χάσεκ, είχε δηλώσει ότι ο Σικ θα υποβληθεί σε θεραπεία με την ελπίδα να παίξει, αλλά η CT Sport αναφέρει ότι ο επιθετικός της Λεβερκούζεν δεν θα είναι διαθέσιμος.

Έχοντας μια ήττα (από την Πορτογαλία) και μια ισοπαλία (με τη Γεωργία), η Τσεχία μπορεί με νίκη επί της Τουρκίας να τερματίσει δεύτερη στον 6ο όμιλο και να προκριθεί στους «16» του EURO 2024, ενώ με ισοπαλία ενδέχεται να συνεχίσει στην διοργάνωση ως μια από τις καλύτερες τρίτες ομάδες των ομίλων. Από την πλευρά της, η Τουρκία θα προκριθεί στην επόμενη φάση, αν αποφύγει την ήττα κόντρα στην Τσεχία.