Δεν μπορούμε να υποστηρίζουμε την ελεύθερη οικονομία με το επιχείρημα ότι είναι ωφέλιμη για τις επιχειρήσεις. Μπορούμε να την υποστηρίζουμε μόνο με το επιχείρημα ότι είναι ωφέλιμη για την κοινωνία. Peter Drucker, 1909-2005, Αυστριακός γκουρού του management

«Επιβίωσε» στην παράταση ο Προμηθέας (84-79 τον Κολοσσό)

16 Μαρτίου, 2024

Μετά από ένα συναρπαστικό ματς ο Προμηθέας επικράτησε του Κολοσσού στην Πάτρα με 84-79 στην παράταση, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Basket League. Αυτή ήταν η 13η φετινή νίκη στο πρωτάθλημα για την πατρινή ομάδα, που έφτασε τους 34 βαθμούς και εξασφάλισε μια θέση στην τετράδα. Αντίθετα, η ομάδα της Ρόδου «έπεσε» στο 8-13 και έχει 29 βαθμούς.

Τα δεκάλεπτα: 14-4, 33-23, 58-48, 75-75 (κ.α.), 84-79 (παρ.)

Ο Κολοσσός ξεκίνησε πολύ άσχημα τον αγώνα και σημείωσε μόλις 4 πόντους με 1/16 σουτ στο πρώτο δεκάλεπτο, δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεοδύχους να πάρουν διαφορά δέκα πόντων χωρίς να παίξουν ιδιαίτερα καλό μπάσκετ. Στο δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο οι Ροδίτες ισορρόπησαν (19-19 η δεύτερη περίοδος, 25-25 η τρίτη), αλλά ο Προμηθέας συνέχισε να διατηρεί την διαφορά που είχε κερδίσει στην πρώτη περίοδο (58-48).

Στην τέταρτη περιόδο ο Κολοσσός ξεκίνησε αντεπίθεση διαρκείας και με επιμέρους σκορ 22-3 κατάφερε να προηγηθεί με 70-61 στο 36΄. Οι Ροδίτες μάλιστα προηγήθηκαν 75-70 με 47 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη. Στη συνέχεια, όμως, ένα τρίποντο του Ρέινολντς έκανε το 73-75 και 2/3 βολές του Κόνιαρη έστειλαν το ματς στην παράταση με 75-75. Εκεί ο Προμηθέας δεν άφησε περιθώρια στους φιλοξενούμενους, που έδειξαν να ξεμένουν από δυνάμεις, και πήρε τη νίκη με το τελικό 84-79.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Κάμερον Ρέινολντς με 22 πόντους (9 ριμπάουντ) ενώ 15 πόντους (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ) πρόσθεσε ο Χάντερ Χέιλ. Από εκεί και πέρα από 11 πόντους είχαν οι Άντονι Κάουαν και Αντώνης Κόνιαρης.

Για τον Κολοσσό ο Άντριου Γκάουντλοκ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 27 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα. Ο Κώστας Παπαδάκης είχε 11 και ο Σίμι Σίτου είχε 10 πόντους.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ.-Ζακεστίδης-Σπυρόπουλος (Κοκορδάτος)

Οι συνθέσεις:

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 22 (4), Κόνιαρης 11 (3), Χρυσικόπουλος 4, Στίβενς 2, Χέιλ 15 (2), Κάουαν 11, Μπαζίνας, Πάπας 7 (1), Κόφι 2, Ετσενίκε 10, Πλώτας, Λάγιος.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Σεγκούρα): Ουτόμι 9 (3), Σίτου 10, Πόλεϊ, Γκάουντλοκ 27 (4), Κολοβέρος 3, Παπαγιάννης, Μπιλλής 8 (2), Καμαριανός 7 (2), Παπαδάκης 11 (3), Μπραΐκοβιτς 4, Χατζηνικόλας.