Σε όλη τη διάρκεια της Ιστορίας, ο άνθρωπος έπρεπε να παλεύει με τη Φύση για να επιβιώσει. Σ’ αυτόν τον αιώνα, έχει αρχίσει να συνειδητοποιεί ότι για να επιβιώσει, πρέπει να την προστατέψει.Ζαν-Υβ Κουστώ, 1910-1997, Γάλλος ωκεανογράφος

Εκτός τελκού στο Γκντανσκ ο Τσιτσιπάς

20 Ιουλίου, 2024

Ο Ματέο Μπερετίνι (νο82 στον κόσμο) πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του τουρνουά 250 της ATP στο Γκτάνσκ, επικρατώντας με 2-0 σετ (7-6, 7-5) επί του νο1 του ταμπλό, Στέφανου Τσιτσιπά.

Στον καταληκτικό αγώνα της Κυριακής, ο Ιταλός θα αντιμετωπίσει τον Γάλλο, Αλίς, με στόχο να πάρει το τρόπαιο.

Από τον τρόπο που εξελίχθηκε ο δεύτερος χρονικά ημιτελικός της διοργάνωσης, γίνεται αντιληπτό ότι κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ιδιαίτερα στο πρώτο σετ, όταν οι δύο τενίστες βάδιζαν χέρι-χέρι στσ 12 games (6-6). Στο αποφασιστικό, όμως, και παρότι ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε με μπρέικ και προηγήθηκε 2-0 και 3-1, ο Μπερετίνι βρήκε τον τρόπο να απαντήσει και να κλείσει το σετ με 8-6.

Ήταν το τρίτο διαδοχικό σετ που πήρε στο τάι μπρέικ, μετά τα δύο επί του Φέλιξ-Οζέρ Αλιασίμ, το βράδυ της Παρασκευής (7-6, 7-6).

Στο δεύτερο σετ και πάλι μέχρι το 10ο game επικρατούσε απόλυτη ισορροπία (5-5), ωστόσο, παρότι δυσκολεύτηκε στο 11ο ο Μπερετίνι κράτησε το σερβίς του και στο αμέσως επόμενο, με τον Τσιτσιπά να σερβίρει για να μείνει στο ματς, ο Ιταλός έκανε το καθοριστικό μπρέικ και με 7-5 έκλεισε τον αγώνα και ταυτόχρονα θέση στον τελικό της Κυριακής (21/7), όπου θα επιδιώξει να πάρει ξανά τον τίτλο μετά από έξι χρόνια και τη νίκη του το 2018.

Με τη σημερινή ο Μπερετίνι έφτασε τις 15 στην εφετινή σεζόν (15-5), αλλά και η 12η σε 13 ματς στο τουρνουά.

Για τον Τσιτσιπά αυτός ήταν ο 4ος ημιτελικός μέσα στο 2024, μετά από εκείνους σε Λος Κάμπος, Μόντε Κάρλο και Βαρκελώνη, με τον Έλληνα τενίστα να μένει στις δύο νίκες (αμφότερες στο χώμα), έχοντας κατακτήσει τον τίτλο στο Μόντε Κάρλο κι έχοντας έναν χαμένο τελικό στη Βαρκελώνη και στις δύο περιπτώσεις κόντρα στον Κάσπερ Ρουντ.

Πλέον, μετά την ήττα του στο σημερινό ημιτελικό έχασε για πρώτη φορά από τον Μπερετίνι μετά από τρεις σερί νίκες, με την τελευταία τους αναμέτρηση να χρονολογείται στα ημιτελικά του United Cup του 2023 με τον Έλληνα τενίστα να επικρατεί με ανατροπή (2-1).

Απέναντί του θα βρει τον προερχόμενο από τους προκριματικά, Κουεντάν Αλίς, ο οποίος νωρίτερα είχε ξεπεράσει και το εμπόδιο του Γιάν Λέναρντ Στρουφ με 6-3, 7-6 (2), εξασφαλίζοντας την πρόκριση για τον πρώτο ATP τελικό της καριέρας του.