Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων. ~Αριστοτέλης | (Αρχαίος Έλληνας Φιλόσοφος ) | 384-322 π.Χ.

Δυσαρέστησε τη Μίλαν η Φιορεντίνα

6 Οκτωβρίου, 2024

Σε ένα ματς με… τρία χαμένα πέναλτι, η Μίλαν είδε την Φιορεντίνα να παίρνει τους τρεις βαθμούς της νίκης, επικρατώντας με 2-1, στον αγώνα με τον οποίο «έπεσε η αυλαία» της 7ης αγωνιστικής της Serie A. Αρχικά, ήταν οι «βιόλα» που απέτυχαν να ανοίξουν το σκορ από το σημείο του πέναλτι, όταν ο Μόιζε Κιν, στο 22ο λεπτό, δεν κατάφερε να νικήσει τον «πορτιέρε» των «ροσονέρι», Mάικ Μενιάν. Όμως, ο Γιασίν Αντλί στο 35΄ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους. Η Μίλαν είχε εν συνεχεία δύο ευκαιρίες ν’ αλλάξει τα δεδομένα, με τον Γάλλο Τεό Ερναντέζ και τον Λονδρέζο Τάμι Έιμπραχαμ να αποτυγχάνουν με τη σειρά τους, στο 45+1΄ και στο 56΄ αντίστοιχα, σε πέναλτι. Και στο 60ό λεπτό ο Κρίστιαν Πούλισικ πέτυχε την ισοφάριση για τους «ροσονέρι». Τη νίκη χάρισε στη Φιορεντίνα ο Γκούντμουντσον στο 73΄. Οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες στο 86΄, όταν αποβλήθηκε ο Ραφαέλε Παλαντίνο, ενώ στο 90+6΄ την κόκκινη κάρτα είδε και ο Τεό Ερναντέζ από πλευράς φιλοξενούμενων. Χάρη στη νίκη της απόψε (6/10), η Φιορεντίνα (10β.) μείωσε στον έναν βαθμό της απόστασή της από τη Μίλαν (11β.).

Νωρίτερα, η Ρόμα δεν κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς από τη Μόντσα, καθώς έμεινε στο 1-1 με την -μέχρι σήμερα ουραγό- τοπική ομάδα και παραμένει καθηλωμένη στα μεσαία στρώματα της κατάταξης, μετά από επτά αγωνιστικές στη Serie A. Οι «τζιαλορόσι» είχαν δοκάρι με τον Κονέ και αρκετές χαμένες ευκαιρίες στο α΄ ημίχρονο, πριν ανοίξουν τελικά το σκορ στο 61΄ με τον Ντόβμπικ. Η χαρά τους, όμως, κράτησε μόλις εννέα λεπτά, καθώς η ομάδα του Γιώργου Κυριακόπουλου (που αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο) ισοφάρισε στο 70΄ με τον Μότα και «τσίμπησε» ένα βαθμό, αν και παραμένει η μοναδική χωρίς νίκη ως τώρα στο πρωτάθλημα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 7ης αγωνιστικής, καθώς η βαθμολογία στη Serie A έχουν ως εξής:

Νάπολι-Κόμο            3-1
(1΄ ΜακΤόμινεϊ, 53΄ πέν. Λουκάκου, 86΄ Νταβίντ Νέρες – 43΄ Στρεφέτσα)

Βερόνα-Βενέτσια        2-1
(9΄ Τένγκστεντ, 81΄ αυτ. Γιορόνεν – 3΄ Οριστάνιο)

Ουντινέζε-Λέτσε        1-0