Είναι πιο εύκολο να είσαι ριζοσπάστης παρά μετριοπαθής - Sylvain Tesson

Champions League ανδρών: Έλαμψαν Αργυρόπουλος και Σκουμπάκης στην πρεμιέρα

8 Οκτωβρίου, 2024

Ελληνες παίκτες ήταν οι πρωταγωνιστές στην εναρκτήρια βραδιά του Champions League υδατοσφαίρισης ανδρών. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Φερεντσβάρος ξεκίνησε την προσπάθεια υπεράσπισης του τίτλου της με μία αναμενόμενα εύκολη νίκη 16-7 επί της Ντιναμό Τιφλίδας (προπονητής της οποίας είναι ο Σάκης Κεχαγιάς), με κορυφαίο σκόρερ τον Στέλιο Αργυρόπουλο, που σημείωσε πέντε γκολ.

Στο Βελιγράδι, η αποδυναμωμένη Νόβι Μπέογκραντ κατάφερε μόλις στο τελευταίο οκτάλεπτο να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής Στεάουα και επικράτησε 11-7, με τον Δημήτρη Σκουμπάκη να δίνει πολύτιμες λύσεις, σκοράροντας τέσσερις φορές. Ο Αγγελος Βλαχόπουλος δεν βρήκε δίχτυα, αλλά μοίρασε τρεις ασίστ.

Το ντέρμπι της πρεμιέρας δικαίωσε το χαρακτηρισμό του, καθώς κρίθηκε στα πέναλτι. Η Γιάντραν Σπλιτ, με τον μέχρι πέρυσι τερματοφύλακα του Ολυμπιακού Μάρκο Μπίγιατς να κάνει μεγάλη εμφάνιση, κράτησε τη Ραντνίτσκι Κραγκούγεβατς χωρίς γκολ στα πρώτα 14 λεπτά της αναμέτρησης και πήρε προβάδισμα, όμως η σερβική ομάδα με ένα σερί 4-0 στα τελευταία πέντε λεπτά ανέτρεψε την κατάσταση και πήρε προβάδισμα 10-9, με πρώτο σκόρερ τον -πρώην παίκτη του Απόλλωνα- Λαζάρ Βίτσκοβιτς, που σημείωσε τρία γκολ. Ο Λορέν Φάτοβιτς ισοφάρισε με το πέμπτο προσωπικό του τέρμα, τρία δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, και στη διαδικασία των πέναλτι ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας των πρωταθλητών Κροατίας, Μάρτιν Τσέλαρ, απέκρουσε το πέναλτι του Βάσιτς, με τη Γιάντραν να παίρνει τελικά τη νίκη με 15-13.

Η Οραντέα, τέλος, πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του Ανόβερου με 11-10, με τρία γκολ του Ρώσου Ιβάν Γκουσάροφ, που πέρυσι αγωνιζόταν στα Χανιά (και παλιότερα έχει παίξει στον Απόλλωνα).