Πίστη είναι κάτι για το οποίο θα πέθαινες, δόγμα είναι κάτι για το οποίο θα σκότωνες. Αυτό κάνει όλη τη διαφορά. Tony Benn, 1925-2014, Βρετανός πολιτικός

CEV Cup: Προκρίθηκε στους «16» με δεύτερη νίκη (3-0) επί της Μλάντοστ Ζάγκρεμπ ο ΠΑΟΚ

30 Νοεμβρίου, 2023

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα και «πατώντας» πάνω στη νίκη του στην Κροατία με 3-0 σετ, ο ΠΑΟΚ πέτυχε και δεύτερη νίκη επί της Μλάντοστ Ζάγκρεμπ, επίσης με 3-0, παίρνοντας πανηγυρική πρόκριση στους «16» του CEV Cup.

Οι παίκτες του Γιόσκο Μιλενκόσκι μπήκαν αγχωμένα στο ματς. Είναι χαρακτηριστικό πως στο πρώτο σετ, οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, μέχρι και το 14-14. Ένα ξέσπασμα, όμως, των «ασπρόμαυρων», με πρωτεργάτες τους Τσβάντσιγκερ και ντε Ντρις έφερε το 18-14 κι έκτοτε οι Θεσσαλονικείς δεν κοίταξαν ποτέ πίσω, παίρνοντας το σετ με 25-18.

Οι Κροάτες, που χρειάζονταν νίκη με 3-0 ή 3-1 για να στείλουν το ματς σε «χρυσό» σετ, προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν στο δεύτερο σετ. Προηγήθηκαν με 3-1 και 6-4, όμως η… χαρά τους δεν κράτησε για πολύ. Με τον Τακουρίδη να ανεβάζει την απόδοσή του και τον Ντε Ντρις να συνεπικουρεί, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε και έφτασε να προηγείται και με +3 (13-10) στα μισά. Η ύστατη προσπάθεια της Μλάντοστ έφερε το 18-19, όμως συνεχόμενοι πόντοι του Ντε Ντρις βοήθησαν τους γηπεδούχους να φτάσουν στο 22-19 κι εν συνεχεία στην κατάκτηση του δεύτερου σετ με 25-21, «καθαρίζοντας» την πρόκριση.

Εχοντας χαλαρώσει οι «ασπρόμαυροι», επέτρεψαν τους Κροάτες να διεκδικήσουν το τρίτο σετ. Οι δυο ομάδες πήγαιναν – και πάλι – μαζί μέχρι το 11-11. Τσβάντσιγκερ και Μούχλιας ανέβασαν στροφές, το παιχνίδι έφτασε στο 24-20 με τον εξαιρετικό Φαν Χάρντερεν να τελειώνει το ματς στο 25-20, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει πανηγυρική πρόκριση για τους «16» της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει τη Μιλάνο.

Τα σετ: 25-18, 25-21, 25-20.