Δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι τα πράγματα θα διορθωθούν αν αλλάξουν. Είμαι σίγουρος όμως ότι για να διορθωθούν, πρέπει να αλλάξουν. Georg Christoph Lichtenberg, 1742-1799, Γερμανός γνωμικογράφος

CEV Cup Ανδρών: Προκρίθηκε στους «32» ο Μίλωνας

1 Νοεμβρίου, 2023

Ιστορική η αποψινή βραδιά για τον Μίλωνα, που σημείωσε την πρώτη ευρωπαϊκή πρόκριση στην ιστορία του. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης ξεπέρασε την ελβετική Σόνεβερτ έχοντας ήδη κατακτήσει στο εξ εξελίξει παιχνίδι-ρεβάνς τα δύο σετ που χρειαζόταν, μετά τη νίκη στην Ελλάδα με 3-1 την περασμένη εβδομάδα.

Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα αιφνιδίασε τους γηπεδούχους στο εναρκτήριο σετ και με όπλο το σερβίς του το κατάκτησε άνετα με 25-19. Οι Ελβετοί ισοφάρισαν κερδίζοντας το δεύτερο με 25-19 αλλά η ελληνική ομάδα δεν ήθελε να ρισκάρει να μπει σε περιπέτειες.

Ο Μίλωνας ήξερε ότι το τρίτο σετ ήταν η μεγάλη ευκαιρία του, γι΄ αυτό οι παίκτες του τα έδωσαν όλα, είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκειά του και κατακτώντας το με 25-22 πέτυχαν το στόχο τους και στη φάση των «32» θα αντιμετωπίσουν μια άλλη ομάδα από την κεντρική Ευρώπη, την αυστριακή Ζαντρούγκα.

Ο πρώτος αγώνας θα διεξαχθεί στην Αυστρία στις 29 Νοεμβρίου και η ρεβάνς στη Νέα Σμύρνη μία εβδομάδα αργότερα.