Αν η ιστορία των τελευταίων πενήντα χρόνων μας διδάσκει κάτι, είναι ότι η ειρήνη δεν είναι επακόλουθο του αφοπλισμού, ο αφοπλισμός είναι επακόλουθο της ειρήνης. Bernard Baruch, 1870-1965, Αμερικανός επιχειρηματίας & πολιτικός

Boxing Day στο «ρετιρέ» η Λίβερπουλ

26 Δεκεμβρίου, 2023

Μετά την εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Άρσεναλ, εξαιτίας της οποίας υποχώρησε στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, η Λίβερπουλ, επέστρεψε στις νίκες, την “Boxing Day”, περνώντας νικηφόρα, με 2-0 από το “Turf Moor” της Μπέρνλι, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Premier League. Στην 3η διαδοχική εκτός έδρας νίκη της την τρέχουσα σεζόν, οδήγησαν την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ο Ντάργουιν Νούνιες που άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό και ο Πορτογάλος επιθετικός Ντιόγκο Ζότα που διπλασίασε τα τέρματα των «κόκκινων» στο 90΄.

Η Λίβερπουλ είχε αρκετές ευκαιρίες, ενώ στο 55ο λεπτό αν και ο Χάρβεϊ Έλιοτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με χρήση VAR το γκολ του ακυρώθηκε λόγω επιθετικού φάουλ του Νούνιες.

Έτσι, η Λίβερπουλ επέστρεψε στο «ρετιρέ» του βαθμολογικού πίνακα της Premier League, έστω και προσωρινά, καθώς πλέον μετράει 42 βαθμούς. Η Άρσεναλ, με 40 βαθμούς σε 18 αναμετρήσεις υποδέχεται τη Γουέστ Χαμ, την Πέμπτη (28/12) και θα έχει την ευκαιρία να προσπεράσει ξανά τους «κόκκινους» και να στεφθεί πρωταθλήτρια χειμώνα.

Ανάμεσα στις πολλές απουσίες της Λίβερπουλ ήταν και αυτή του Κώστα Τσιμίκα, ο οποίος υπέστη κάταγμα στην κλείδα στο Άνφιλντ, στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης με την Άρσεναλ. Tη θέση του Έλληνα ποδοσφαιριστή στα αριστερά της άμυνας κάλυψε ο Τζο Γκόμεζ.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 19ης αγωνιστικής στην Premier League έχουν ως εξής:

Νιούκαστλ-Νότιγχαμ Φόρεστ   1-3