Στα χρόνια των πολιτικών ταραχών, η μεγαλύτερη δυσκολία δεν είναι να κάνεις το καθήκον σου, αλλά να ξέρεις ποιο είναι καθήκον σου - Louis Gabriel de Bonald

Αυτή την φορά δεν την… πάτησε η Φροζινόνε

6 Νοεμβρίου, 2023

Η Φροζινόνε… άφησε πίσω το σοκ με Κάλιαρι (από 3-0 που κέρδιζε, ηττήθηκε με 4-3) κι επέστρεψε στις νίκες στη Serie A. Ύστερα από δύο σερί ήττες και τρεις στην τελευταία τετράδα αγώνων, επικράτησε με 2-1 εντός έδρας της Έμπολι, στο προτελευταίο χρονικά ματς της 11ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος.

Η πρόκριση επί της Τορίνο μεσοβδόμαδα (2/11) στο Κύπελλο, έστω και μέσα από την παράταση, φαίνεται πως άλλαξε τη ψυχολογία των γηπεδούχων, που σκόραραν δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο, με τον 17χρονο Ιμπραΐμοβιτς να βρίσκει ξανά δίχτυα, μετά το γκολ που είχε σημειώσει εναντίον της «Γκρανάτα» (άνοιξε το σκορ στο 5΄) την περασμένη Πέμπτη για το Coppa Italia.

Για την Έμπολι, η δεύτερη συνεχόμενη ήττα (προηγήθηκε αυτή από την Αταλάντα στην έδρα της), δεν επέτρεψε στην ομάδα του Αντρεατσόλι να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη.