Είναι αδύνατο να μιλήσεις με τέτοιον τρόπο ώστε να μην μπορείς να παρεξηγηθείς. Karl Popper, 1902-1994, Αγγλοαυστριακός φιλόσοφος

Αταμάν: «Αυτή την ατμόσφαιρα αξίζει το ΟΑΚΑ»

18 Νοεμβρίου, 2023

Εντυπωσιασμένος με την ατμόσφαιρα του ΟΑΚΑ , εμφανίστηκε ο Εργκίν Αταμάν, μετά από το τέλος του αγώνα με τη Βίρτους Μπολόνια (90-76), όπου ο Παναθηναϊκός έφτασε τις τρεις σερί νίκες και βρίσκεται πλέον -για πρώτη φορά φέτος- με θετικό ρεκόρ στην EuroLeague (5-4).

«Η Βίρτους  ήρθε εδώ με έξι νίκες σε οκτώ αγώνες, αλλά προετοιμαστήκαμε πνευματικά και αγωνιστικά, πολύ καλά. Ελέγξαμε το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο. Η άμυνά μας έγινε λίγο πιο χαλαρή στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ στο τρίτο είχαμε προβλήματα με τον Μπελινέλι και τον Σενγκέλια. Τους δώσαμε την ευκαιρία να πιστέψουν. Στην τελευταία περίοδο αλλάξαμε την στρατηγική μας αμυντικά κι επιθετικά με την οργάνωση από τον Σλούκα, βρήκαμε πολλά πράγματα.
 Μέχρι στιγμής, θεωρώ πως ο Ντίνος Μήτογλου είναι από τους κορυφαίους πάουερ φόργουορντ της EuroLeague.
 Ήταν μια σπουδαία νίκη αυτή που πήραμε. Είμαι πολύ χαρούμενος γιατί το γήπεδο ήταν γεμάτο. Αυτό είναι το όνειρό μου, αυτό είναι το όνειρο του Δημήτρη Γιαννακόπουλου. Να έχουμε γεμάτο γήπεδο και να κερδίζουμε, παίζοντας μπάσκετ που απολαμβάνει ο κόσμος. Είμαι σίγουρος πως σήμερα απόλαυσαν τον τρόπο που έπαιξαν οι παίκτες μου, ιδίως στην τέταρτη περίοδο», τόνισε και συνέχισε:
 «Αυτή είναι η ατμόσφαιρα που αξίζει το ΟΑΚΑ. Είναι η ώρα να επαναφέρουμε την παλιά ατμόσφαιρα. Μακάρι να φτάσουμε στο σημείο να μην βρίσκει ο κόσμος εισιτήρια για τους αγώνες, επειδή θα είναι γεμάτο. Πέρσι στο γήπεδο της Αναντολού Εφές υπήρχαν διαρκώς sold out. Τώρα, αυτό θα γίνει και στο ΟΑΚΑ.»