Η γοητεία της ιστορίας και το αινιγματικό της δίδαγμα είναι ότι από εποχή σε εποχή τίποτα δεν αλλάζει κι όμως τα πάντα είναι διαφορετικά. Aldous Huxley, 1894-1963, Άγγλος συγγραφέας

Αρχίζει στο ΟΑΚΑ το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα παίδων/κορασίδων

23 Μαΐου, 2024

Με τη συμμετοχή 180 αθλητών/τριών από 23 χώρες, αρχίζει (23/5) στο κλειστό κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα καλλιτεχνικής κολύμβησης παίδων/κορασίδων (γενν. 2009-2011). Πρόκειται για τη δεύτερη συνεχόμενη χρονιά που η Ελλάδα φιλοξενεί μεγάλη διοργάνωση της συγκεκριμένης ηλικιακής κατηγορίας, μετά το αντίστοιχο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, που έγινε πέρυσι στη Βάρη και στο οποίο η χώρα μας κατέκτησε χρυσό μετάλλιο στο ντουέτο και ασημένιο στο κόμπο.

Αντίστοιχα υψηλοί είναι οι στόχοι της εθνικής ομάδας και στη φετινή διοργάνωση, όπου η Ελλάδα κατεβαίνει με πλήρη σύνθεση. Οι ομοσπονδιακές προπονήτριες, Ναταλία Τσερνέτσκα και Αναστασία Γκούτσεβα, έχουν επιλέξει τους εξής αθλητές και αθλήτριες: Στυλιανός Κουκουσέλης-Φούσκης (Σόλο παίδων, Μικτό Ντουέτο, Κόμπο), Μαρίζα Αμεραλή (Ομαδικό, Κόμπο), Μάριος Κρίτσας (Κόμπο), Αναστασία Καραγιάννη (Ομαδικό, Κόμπο), Μυρτώ Μαγκαναράκη (Ομαδικό, Κόμπο), Ηλέκτρα Ράπτη (Σόλο, Ντουέτο, Ομαδικό, Κόμπο), Ισμήνη Καραβασίλη (Σόλο, Ντουέτο, Ομαδικό, Κόμπο), Μυρτώ Γεωργία Ζαγγανά (Ομαδικό, Κόμπο), Δανάη Τσαπραλή (Μικτό Ντουέτο, Ομαδικό, Κόμπο), Φαίδρα Χρυσού (Ομαδικό, Κόμπο), Μελίνα Ραφαηλία Κασβίκη (Κόμπο), Ξένια Σίρινα (Ομαδικό, Κόμπο), Δέσποινα Μαντζιάρη (Ομαδικό, Κόμπο), Ελευθερία Σπανουδάκη (Κόμπο), Δήμητρα Αδαμοπούλου (Κόμπο), Αλεξάνδρα Ορφανού (Κόμπο), Μαρία Ιόνη Γερακιού (Κόμπο), Νικολίνα Γεωργακάκη (Κόμπο), Μαγδαληνή Γκιγκιλίνη (Κόμπο).

Στους αγώνες θα συμμετάσχουν αθλητές και αθλήτριες από τη Βουλγαρία, τη Μεγάλη Βρετανία, την Εσθονία, την Ισπανία, τη Σουηδία, τη Γεωργία, την Τσεχία, την Ιταλία, την Ουγγαρία, το Ισραήλ, τη Σλοβενία, τη Σλοβακία, την Τουρκία, την Κύπρο, τη Γαλλία, την Κροατία, την Πολωνία, την Ελβετία, την Αυστρία, την Ανδόρα, τη Λιθουανία και τη Γερμανία.

Το πρόγραμμα των αγώνων:
 
Πέμπτη 23 Μαΐου
10:00 Σόλο Κορασίδων – Προκριματικός
17:00 Τελετή Έναρξης
18:00 Ντουέτο – Προκριματικός
 
Παρασκευή 24 Μαΐου
10:00 Ομαδικό – Προκριματικός
16:00 Φιγούρες
 
Σάββατο 25 Μαΐου
10:00 Σόλο Κορασίδων και Παίδων – Τελικός
18:00 Κόμπο – Τελικός
 
Κυριακή 26 Μαΐου
10:00 Ντουέτο και Μικτό Ντουέτο – Τελικός
18:00 Ομαδικό – Τελικός

ΓΙΑΝΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΟΓΛΟΥ