Πίστη είναι κάτι για το οποίο θα πέθαινες, δόγμα είναι κάτι για το οποίο θα σκότωνες. Αυτό κάνει όλη τη διαφορά. Tony Benn, 1925-2014, Βρετανός πολιτικός

Απώλεια βαθμών η Ατλέτικο Μαδρίτης στη Χώρα των Βάσκων

7 Οκτωβρίου, 2024

Η έξοδος της Ατλέτικο Μαδρίτης στη Χώρα των Βάσκων συνδυάστηκε με απώλεια βαθμών, καθώς έμεινε στο 1-1, στην έδρα της Σοσιεδάδ, στον αγώνα με τον οποίο «έπεσε η αυλαία» της 9ης αγωνιστικής της LaLiga.  Τι κι αν ο Αργεντινός Χουλιάν Άλβαρες άνοιξε το σκορ στο 1ο μόλις λεπτό της αναμέτρησης για την Ατλέτικο; Για δεύτερο διαδοχικό ματς στο ισπανικό πρωτάθλημα, η ομάδα της Μαδρίτης απέτυχε να πάρει το «τρίποντο». Κι αυτό γιατί στο 84ο λεπτό, ο Σούσιτς πέτυχε την ισοφάριση για να φτάσει τους 9 βαθμούς η Σοσιεδάδ. Ισόβαθμη με τη Βιγιαρεάλ, με 17 βαθμούς στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται πλέον η Ατλέτικο Μαδρίτης.

Η Σεβίλη επικράτησε 1-0 της Μπέτις στο «Σάντσεθ Πιθχουάν», στο τοπικό ντέρμπι της 9η αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος, και ελπίζει αυτή η νίκη να της δώσει ώθηση, ώστε να ξεπεράσει το κακό της ξεκίνημα στη φετινή La Liga. Η παραδοσιακή μάχη της Ανδαλουσίας κρίθηκε από ένα πέναλτι που καταλόγισε ο διαιτητής για χέρι του Ντιέγκο Γιορέντε, το οποίο οι φιλοξενούμενοι αμφισβήτησαν έντονα. Ο Λουκεμπάκιο ευστόχησε από την άσπρη βούλα στο 50΄ και χάρισε στην ομάδα του την τρίτη διαδοχική εντός έδρας νίκη της. Να σημειωθεί ότι η Σεβίλη τελείωσε το ματς με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Νιανζού στο 90΄.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της La Liga έχουν ως εξής:

Λεγανές-Βαλένθια              0-0

Εσπανιόλ-Μαγιόρκα             2-1