Η τυραννία ενός ηγεμόνα σε μια ολιγαρχία δεν είναι τόσο επικίνδυνη για το κοινό όσο η απάθεια των πολιτών σε μια δημοκρατία. Montesquieu, 1689-1755, Γάλλος στοχαστής

«Άλωσε» το Πανθεσσαλικό ο ΟΦΗ, 3-1 τον Βόλο – Γκολ στο ντεμπούτο του ο Φούντας

1 Σεπτεμβρίου, 2024

Με άκρως εμφατικό τρόπο ήρθε η πρώτη νίκη του ΟΦΗ στο πρωτάθλημα της Super League.

Η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα, μετά την ήττα της πρεμιέρας από την ΑΕΚ (3-0) και το 1-1 της Κρήτης με τον Ατρόμητο, πέρασε σα… σίφουνας από το Πανθεσσαλικό με 3-1 επί του Βόλου. Της ομάδας που την περασμένη εβδομάδα είχε φύγει με διπλό από το «Θόδωρος Κολοκοτρώνης» επί του Αστέρα Aktor με 1-0.

Ιδανικό ντεμπούτο με τους φιλοξενούμενους έκαναν ο Ταξιάρχης Φούντας και ο Γιουνγκ. Ο πρώτος άνοιξε το σκορ στο 11′, ο Σενγκέλια έκανε το 2-0 στο 50′ και στο 60′ ο Γιούνγκ έδωσε πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση με το τρίτο γκολ των φιλοξενούμενων.

Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Χοακίν Γκόμες ήταν να μειώσει στο 82′ με τον Μεντιέτα.

Οι Κρητικοί με την συμπλήρωση δέκα λεπτών κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα. Ο Ταξιάρχης Φούντας στο ντεμπούτο του με την φανέλα του ΟΦΗ «άνοιξε λογαριασμό» στο 11ο λεπτό με σουτ μετά από πάσα του Μπαΐνοβιτς.

Με το… καλησπέρα στο β΄ μέρος ο ΟΦΗ διπλασίασε τα τέρματά του με τον Σενγκέλια στο 50′ και δέκα λεπτά επί της ουσίας τελείωσε το παιχνίδι με το τρίτο γκολ των φιλοξενούμενων.

Στο 60′ ο Γιούνγκ στο ντεμπούτο του με την κρητική ομάδα βρήκε και αυτός το δρόμο προς τα δίχτυα μετά από ασίστ του Νους και ιδανικό τελείωμα με πανέμορφο σουτ.

Οκτώ λεπτά πριν το 90′ ο Μεντιέτα, ο οποίος είχε περάσει σαν αλλαγή στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με ωραίο σουτ νίκησε τον Χριστογεώργο για να «γράψει» το τελικό 3-1.