Μπορεί να είναι αλήθεια ότι δεν μπορείς να εξαπατήσεις όλους τους ανθρώπους για πάντα, αλλά μπορείς να εξαπατήσεις αρκετούς από αυτούς  για αρκετό καιρό, ώστε να κυβερνήσεις μια μεγάλη χώρα. Will Durant, 1885-1981, Αμερικανός ιστορικός & φιλόσοφος.

Αγχωτικό «τρίποντο» για τη Ρεν

3 Φεβρουαρίου, 2024

Η Ρεν κατάφερε με άγχος να υπερασπιστεί την έδρα της και να πατήσει στην έκτη θέση της Ligue 1. Οι γηπεδούχοι νίκησαν 2-1 τη Μονπελιέ, για την 20ή αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος, με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν μία… ανάσα (+3β.) από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η Ρεν άνοιξε με το… καλησπέρα το σκορ και στο 3΄ ο Τεριέ έγραψε το 1-0, κρατώντας το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο. Στην εκκίνηση της επανάληψης, ο Μινκαρελί ανέτρεψε τον Ντουέ και ο Καλιμουεντό δεν αστόχησε από την… άσπρη βούλα, διαμορφώνοντας το 2-0. Ωστόσο, η Μονπελιέ έβγαλε αντίδραση, είχε τις ευκαιρίες και στο 73΄ μείωσε με τον Σαβανιέ σε 2-1. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να απειλούν, αλλά ο χρόνος δεν ήταν με το μέρος τους…